Pregled bibliografske jedinice broj: 824511
Akutna upala gušterače
Akutna upala gušterače, 2016., diplomski rad, diplomski, Medicinski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 824511 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Akutna upala gušterače
(Acute pancreatitis)
Autori
Cetinić, Filip
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Medicinski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
27.06
Godina
2016
Stranica
38
Mentor
Degoricija, Vesna
Ključne riječi
akutna upala gušterače; kolelitijaza; alkoholizam; upalna kaskada; bol; težina bolesti; inficirana nekroza; komplikacije
(acute pancreatitis; cholelithiasis; alcolism; inflammatory cascade; pain; disease severity; infected necrosis; complications)
Sažetak
Akutna upala gušterače je složena i potencijalno teška bolest. Incidencija bolesti je u porastu, prvenstveno zbog povećane izloženosti čimbeinicima rizika kao i zbog očekivanog duljeg trajanja života. Uzroci akutne upale gušterače su mnogobrojni, a najčešći su kolelitijaza i alkoholizam. Točan i potpun mehanizam nastanka akutne upale gušterače i dalje nije u cjelosti poznat. Međutim, u zadnje vrijeme je došlo do značajnog preokreta u shvaćanju patogeneze. U tom novom konceptu središnje mjesto zauzima oštećenje acinarne stanice i posljedični razvoj upalne kaskade. Akutna upala gušterače može biti ili blaga do srednje teška (intersticijska) ili teška (nekrotizirajuća). Glavni simptom akutne upale gušterače u oba oblika je intenzivna bol, najčešće lokalizirana u epigastriju, dok ostali simptomi ovise o težini bolesti. Liječnicima danas na raspolaganju stoje brojne dijagnostičke metode, ali je detaljan klinički pregled i dalje od iznimne važnosti. Uzimajući to u obzir, najčešće se u dijagnostici mjere razine aktivnosti serumskih lipaza i amilaza, a CT se smatra "zlatnim standardom" za pouzdanu dijagnozu teške akutne upale gušterače. Procjena težine bolesti je izuzetno bitna pa tako danas postoje mnogi sustavi pomoću kojih se može precizno odrediti težina ove bolesti, kao što su Ransonovi kriteriji i APACHE II sustav. Iako specifično liječenje ovisi o težini bolesti, glavni ciljevi liječenja su univerzalni, a to su: ograničavanje sustavnih komplikacija, prevencija razvoja nekroze gušterače i sprječavanje infekcije u slučajevima kada je nekroza već nastala. Središnje mjesto u terapiji danas zauzima potporno liječenje i sprječavanje komplikacija. Komplikacije akutne upale gušterače mogu biti lokalne i sustavne. Najopasnija lokalna komplikacija je inficirana nekroza, dok je najopasnija sustavna komplikacija višeorgansko zatajenje. Prognoza bolesti ovisi o težini i prisutnosti komplikacija. Najgoru prognozu ima teška akutna upala gušterače s razvijenom inficiranom nekrozom kod koje mortalitet može iznositi čak 25%.
Izvorni jezik
Engleski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Medicinski fakultet, Zagreb,
KBC "Sestre Milosrdnice"
Profili:
Vesna Degoricija
(mentor)