Pregled bibliografske jedinice broj: 824216
Zelena otapala u proizvodnji i pročišćavanju biodizela
Zelena otapala u proizvodnji i pročišćavanju biodizela // Knjiga sažetaka - XI. Susret mladih kemijskih inženjera / Matijašić, Gordana (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 2016. str. 28-28 (pozvano predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 824216 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Zelena otapala u proizvodnji i pročišćavanju biodizela
(Green solvents in biodiesel production and purification)
Autori
Sander, Aleksandra
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Knjiga sažetaka - XI. Susret mladih kemijskih inženjera
/ Matijašić, Gordana - Zagreb : Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 2016, 28-28
ISBN
978-953-6894-55-0
Skup
XI. Susret mladih kemijskih inženjera
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 18.02.2016. - 19.02.2016
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
biodizel; eutektička otapala; ionske kapljevine
(biodiesel; deep eutectic solvents; ionic liquids)
Sažetak
Već se dugi niz godina istražuje mogućnost zamjene štetnih organskih otapala alternativnim, odnosno ekološki prihvatljivim otapalima, što je rezultiralo razvojem ionskih kapljevina, a u posljednje vrijeme i eutektičkih otapala. Osnovno svojstvo koje ionske kapljevine svrstava u zelena otapala je njihova nehlapljivost. S vremenom se pokazalo da su mnoge ionske kapljevine štetne za okoliš, a istraživanja su krenula u smjeru razvoja prirodnih ionskih kapljevina te konačno i eutektičkih otapala. Ionske kapljevine i eutektička otapala posjeduju niz izuzetnih svojstava koja su im omogućila primjenu u elektrokemiji, katalizi i biokatalizi, kao reakcijski medij te kao otapala u različitim separacijskim procesima. Osim zanemarivog tlaka para imaju visok kapacitet otapanja različitih vrsta tvari, kemijski su i termički stabilne, u kapljevitom su stanju u širokom rasponu temperatura i mogu se dizajnirati tako da budu pogodne za željenu primjenu. Najnovija primjena zelenih otapala nalazi se u procesu proizvodnje i pročišćavanja biodizela. Biodizel je ekološki prihvatljiva zamjena za fosilni dizel. Komercijanlo se proizvodi reakcijom transesterifikacije biljnih ulja, a u novije se vrijeme kao sirovina koristi otpadno jestivo ulje. Međutim, proizvodnja biodizela iz biljnih ulja rezultira deforestacijom šuma i porastom cijene hrane, te se razmatraju mogućnosti proizvodnje biodizela iz ostalih sirovina, prvenstveno nejestivih biljnih ulja i otpadnih životinjskih masnoća. Ionske kapljevine i eutektička otapala koriste se kao reakcijska smjesa ili katalizator u procesu proizvodnje biodizela te kao selektivno otapalo u procesu uklanjanja zaostalog glicerola iz biodizela. Iako je proizvodnja biodizela iz otpadnih biljnih i životinjskih masnoća izvedbeno zahtjevniji proces, smanjenje količine otpada i štetnih emisija u okoliš kao i ispunjavanje zahtjeva vezanih uz principe zelene kemije i zelenog inženjerstva višestruko doprinose očuvanju okoliša.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
Profili:
Aleksandra Sander
(autor)