Pregled bibliografske jedinice broj: 823679
Analiza roditeljskih zabrinutosti i problema u ponašanju djece jasličke dobi
Analiza roditeljskih zabrinutosti i problema u ponašanju djece jasličke dobi // Knjiga sažetaka: 4. Hrvatski simpozij o ranoj intervenciji u djetinjstvu / Carović, Ines (ur.).
Čakovec: Hrvatska udruga za ranu intervenciju u djetinjstvu (HURID), 2015. str. - (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 823679 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Analiza roditeljskih zabrinutosti i problema u
ponašanju djece jasličke dobi
(Analysis of parents' concerns and behavioural
problems in toddlers)
Autori
Martinac-Dorčić, Tamara ; Smojver-Ažić, Sanja ; Vlah, Nataša
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Knjiga sažetaka: 4. Hrvatski simpozij o ranoj intervenciji u djetinjstvu
/ Carović, Ines - Čakovec : Hrvatska udruga za ranu intervenciju u djetinjstvu (HURID), 2015
ISBN
978-953-175-576-4
Skup
4. Hrvatski simpozij o ranoj intervenciji u djetinjstvu: Rana intervencija u djetinjstvu: sveobuhvatnost, pravednost i kvaliteta sustava podrške
Mjesto i datum
Čakovec, Hrvatska, 01.10.2015. - 03.10.2015
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
problemi u ponašanju djece ; roditeljska zabrinutost ; roditeljska kompetencija
(child behavioural problems ; parents' concerns ; parental competence)
Sažetak
Cilj istraživanja je utvrditi učestalost problema u ponašanju djece, razinu i prirodu roditeljskih zabrinutosti i doživljaj roditeljske kompetencije. U istraživanju je sudjelovalo 277 roditelja djece u dobi od jedne do tri godine. Prosječna dob majki je 34 godine, a očeva 36 godina. Roditelji su većinom zaposleni i u braku. Većina djece pohađa dječji vrtić. Roditelji su ispunili: Ljestvicu procjene ponašanja djeteta (Achenbach i Rescorla, 2000), Roditeljske procjene dječjeg razvojnog statusa (Glascoe, 1998) te Upitnik procjene roditeljske kompetencije (Keresteš i sur., 2009). Prema roditeljskim procjenama, djeca imaju niske razine internaliziranih i eksternaliziranih problema, pri čemu 1, 9 − 3, 4% djece ima povišene vrijednosti na pojedinim subskalama, uz iznimku problema sa spavanjem gdje 8, 9% djece ima povišen rezultat. Većina roditelja nije zabrinuta nijednim aspektom razvoja i ponašanja djece. Roditelji koji iskazuju zabrinutost brinu najviše zbog ponašanja djece (18%), problema u govoru (10%) i načina na koji se dijete slaže s drugima (10%). Roditelji koji su zabrinuti barem jednim aspektom djetetova razvoja procjenjuju veću zastupljenost problema u ponašanju na svim subskalama internaliziranih i eksternaliziranih problema. Roditelji koji iskazuju zabrinutost barem jednim aspektom djetetova razvoja i ponašanja imaju niži osjećaj roditeljske kompetencije. Istraživanje potvrđuje potrebu razmatranja roditeljskih zabrinutosti i doživljaja roditeljskih kompetencija kao čimbenika razvoja djece.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Filozofski fakultet, Rijeka