Pregled bibliografske jedinice broj: 82304
Radioaktivne tvari u elekropećnoj trosci
Radioaktivne tvari u elekropećnoj trosci // I. hrvatska konferencija Ekoinženjerstvo 2002 : Knjiga sažetaka / Koprivanac, Natalija (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 2002. str. 155-155 (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 82304 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Radioaktivne tvari u elekropećnoj trosci
(Radioactive materials in eletric furnace slag)
Autori
Rastovčan-Mioč, Alenka ; Sofilić, Tahir ; Grahek, Željko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
I. hrvatska konferencija Ekoinženjerstvo 2002 : Knjiga sažetaka
/ Koprivanac, Natalija - Zagreb : Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 2002, 155-155
Skup
Hrvatska konferencija Ekoinženjerstvo (1 ; 2002)
Mjesto i datum
NP Plitvička jezera, Hrvatska, 22.10.2002. - 24.10.2002
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
troska; radioaktivnost
(slag; radioactivity)
Sažetak
Po svojim fizikalno-kemijskim svojstvima troska crne metalurgije svrstana je u neopasan tehnološki otpad (1990. godine u US Environmental Protection Agency isključila je takvu trosku s popisa opasnog otpada). Početkom osamdesetih i sredinom devedesetih godina u Željezari Sisak izrađeni su projekti koji predviđaju iskorištavanje čeličanske i ljevaoničke troske. Nakon mehaničke obrade koja obuhvaća usitnjavanje, izdvajanje metala i razvrstavanje po granulometrijskom sastavu, troske bi se kao vrijedna sekundarna sirovina mogle upotrebljavati u metalurgiji (metalni dio), graditeljstvo i cestogradnja (krupnije i srednje čestice), šumarstvu i poljodjelstvu te za proizvodnju umjetnih gnojiva (sitnije čestice). Do danas nije došlo do realizacije tih programa. Bilo da se troska odlaže ili upotrebljava potrebno je provesti mnoga ispitivanja, među kojima određivanje sadržaja radioaktivnih tvari ima posebno mjesto. U radu su ispitani uzorci troske dobiveni prilikom procesa proizvodnje raznih vrsta lijeva u elektrolučnim pećima čeličane Željezare Sisak i ljevaonice Felis d.o.o., Sisak. Dobiveni rezultati ukazuju da je sadržaj radioaktivnih tvari u uzorcima ispod graničnih vrijednosti koncentracija aktivnosti ispod kojih se pojedini radionuklidi izuzimaju iz nadzora (članak 2., 140. i 141. Pravilnika o uvjetima i mjerama zaštite od ionizirajućih zračenja za obavljanje djelatnosti s radioaktivnim izvorima - Narodne novine RH 84/2000). Prikazani rezultati nastali su u okviru programa TEST - Tehnologijski istraživačko-razvojni projekti uz potporu Ministarstva zananosti i tehnologije Republike Hrvatske.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija, Metalurgija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Institut "Ruđer Bošković", Zagreb,
Metalurški fakultet, Sisak