Pregled bibliografske jedinice broj: 822983
Većina lingvista ne želi biti u konfliktu s vladajućom ideologijom
Većina lingvista ne želi biti u konfliktu s vladajućom ideologijom, 2016. (ostalo).
CROSBI ID: 822983 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Većina lingvista ne želi biti u konfliktu s vladajućom ideologijom
(Most linguists want to run away from conflict with the dominant ideology)
Autori
Kordić, Snježana
Izvornik
Urban magazin, 15.6.2016., str. 46-49 (intervju vodio Nikola Vučić)
Vrsta, podvrsta
Ostale vrste radova, ostalo
Godina
2016
Ključne riječi
sociolingvistika; jezična politika; nacionalizam; policentrični jezik; varijante; školstvo; znanstvena etika; Mate Kapović; Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje; purizam; standardni jezik; službeni jezik; ustav; njemački; engleski; crnogorski; hrvatski; srpski; bosanski; srpskohrvatski
(sociolinguistics; language policy; nationalism; polycentric language; language varieties; education; scientific ethics; Mate Kapović; Institute of Croatian Language and Linguistics; purism; standard language; official language; constitution; German; English; Montenegrin; Croatian; Serbian; Bosnian; Serbo-Croatian)
Sažetak
Povod razgovara je serija ekspertskih konferencija pod zajedničkim nazivom "Jezici i nacionalizmi" koja se održava 2016. u Podgorici, Splitu, Beogradu i Sarajevu, a koja je inspirirana knjigom "Jezik i nacionalizam". Na novinarsko pitanje o sukobu mišljenja na konferenciji u Splitu, gdje s jedne strane predstavnica Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje tvrdi da su to četiri standardna jezika, a s druge strane Mate Kapović joj se suprotstavlja tvrdnjom da se baš na standardnoj razini radi o jednom zajedničkom policentričnom jeziku, Kordić navodi dokaze da je upravo standardni jezik zajednički. Također pokazuje da različita kultura i tradicija ne donosi različite standardne jezike. Tema razgovora je i Neretvanska deklaracija o bosanskom jeziku objavljena 2016. godine. Kao način za razrješavanje nacionalističkog čvora Kordić predlaže da se u školama u sve četiri države predmet materinskog jezika nazove "Jezik i književnost". Nadalje, opisuje zašto su odredbe o jeziku u ustavu nebitne za lingvistiku i sociolingvistiku, a navodi i u kojem smjeru bi trebalo reformirati nastavu jezika u školama.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Politologija, Sociologija, Filologija