Pregled bibliografske jedinice broj: 822922
Rukopisna i tiskana građa na hrvatskom jeziku u župi Sv. Mihovila Arkanđela u Donjem Jelenju
Rukopisna i tiskana građa na hrvatskom jeziku u župi Sv. Mihovila Arkanđela u Donjem Jelenju // Grobnički zbornik / Lukežić, Iva (ur.).
Čavle: Katedra Čakavskog sabora Grobnišćine, 2016. str. 127-158 (predavanje, nije recenziran, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 822922 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Rukopisna i tiskana građa na hrvatskom jeziku u župi Sv. Mihovila Arkanđela u Donjem Jelenju
(Manuscripts and printed material on Croatian language in the parish of St. Michael in Donje Jelenje)
Autori
Zubčić, Sanja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Grobnički zbornik
/ Lukežić, Iva - Čavle : Katedra Čakavskog sabora Grobnišćine, 2016, 127-158
ISBN
0-035-33905-0
Skup
Grobnišćina: tragovi, znakovi, smjerokazi
Mjesto i datum
Čavle, Hrvatska, 11.2014
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
župa Sv. Mihovila Arkanđela ; Donje Jelenje ; hrvatski jezik ; rukopisna i pisana građa
(parish of St. Michael ; Donje Jelenje ; Croatian language ; manuscripts and printed material)
Sažetak
20. kolovoza 1814. godine biskup Ježić blagoslovio je novu župnu crkvu Sv. Mihovila Arkanđela u Donjem Jelenju koja je sagrađena na mjestu stare kapelice. Time je župa osnovana 1790. godine dobila i svoju župnu crkvu. Budući da je 2014. godine obilježena dvjestota godine posvećenja župne crkve, primarni je cilj ovoga izlaganja uveličati tu obljetnicu rasvjetljujući pojedinačne fenomene iz života župe. U ovoj će se prigodi popisati i opisati raznovrsna rukopisna i tiskana građa koja se koristila, a dijelom i nastajala u župi Sv. Mihovila ili je stvarana za njezine potrebe na hrvatskom jeziku. Tekstovima će se primarno pristupati s filološkoga aspekta pa će relevantnima, osim sadržajne strane, biti i jezik i pismo. U analizirani korpus neće ući tekstovi registracijsko-dokumentacijske naravi, poput stališa duša, matičnih knjiga, zapisnika, izvješća, registara, spomenica i sl. već samo tekstovi koji su se koristili neposredno u liturgiji ili tijekom drugih svećeničkih aktivnosti. Velik dio građe čine misali i ostali tekstovi misne naravi na latinskom jeziku, koji se ovdje neće prikazivati. Najveći se dio analizirane građe čuva u župnom uredu, a svojim bogatstvom i raznovrsnošću plijeni pozornost istraživača, privlači zainteresiranu javnost i svakako predstavlja iznimno kulturno blago, kako jelenjske župe, tako i Grobnišćine, ali i širega sjevernočakavskoga prostora.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija