Pregled bibliografske jedinice broj: 822727
Povezanost metaboličkih poremećaja (hiperglikemije, dislipidemije) s hiperurikemijom u općoj populaciji
Povezanost metaboličkih poremećaja (hiperglikemije, dislipidemije) s hiperurikemijom u općoj populaciji // Biochemia Medica / Topić, Elizabeta ; Čvorišćec, Dubravka (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo za medicinsku biokemiju i laboratorijsku medicinu (HDMBLM), 2009. str. S113-S114 (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 822727 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Povezanost metaboličkih poremećaja (hiperglikemije, dislipidemije) s hiperurikemijom u općoj populaciji
(Relationship between metabolic disorders (hyperglycemia, dislipidemia) and hyperuricemia in general population)
Autori
Kačkov, Sanja ; Šimundić, Ana-Maria ; Nikolac, Nora ; Bilušić, Marinko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Biochemia Medica
/ Topić, Elizabeta ; Čvorišćec, Dubravka - Zagreb : Hrvatsko društvo za medicinsku biokemiju i laboratorijsku medicinu (HDMBLM), 2009, S113-S114
Skup
6. hrvatski kongres medicinskih biokemičara s međunarodnim sudjelovanjem
Mjesto i datum
Supetar, Hrvatska, 30.09.2009. - 04.10.2009
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
metabolički sindrom; dislipidemija; hiperglikemija
(metabolic syndrome; dislipidemia; hyperglycemia)
Sažetak
Uvod: Mokraćna kiselina je povezana s mnogim sastavnicama metaboličkog sindroma, inzulinskom rezistencijom, mikroalbuminurijom, nealkoholnom masnom bolesti jetre i dr. Hiperurikemija je prisutnija u muškaraca i osoba prekomjerne tjelesne težine. Cilj ovog istraživanja bio je utvrditi prevalenciju hiperurikemije i njen odnos s koncentracijom glukoze natašte i lipidnim statusom u općoj populaciji. Materijali i metode: Ovo retrospektivno istraživanje je obuhvatilo 6.476 ispitanika starijih od 18 godina, koji su upućivani u laboratorij radi rutinskih krvnih pretraga u razdoblju od lipnja 2007. do veljače 2009. U uzorcima krvi koji su prikupljeni natašte određena je koncentracija glukoze, triglicerida, ukupnog kolesterola, HDL- kolesterola, LDL-kolesterola i mokraćne kiseline. Ispitanici su podijeljeni u skupine s normalnim i povišenim koncentracijama mjerenih parametara. Granične vrijednosti za glukozu preuzete su prema kriterijima ATP III, za koncentracije lipida su korištene preporučene vrijednosti, a za mokraćnu kiselinu gornja granica referentnog raspona prema harmoniziranim vrijednostima Hrvatske komore medicinskih biokemičara. Rezultati: Hiperurikemija je opažena u 13, 9% opće populacije i bila je učestalija u muškaraca, nego u žena (26% vs. 6% ; P < 0, 001). Ispitanici sa hiperurikemijom imali su češće povećanu koncentraciju glukoze (9, 3% prema 3, 7% ; P < 0, 001), triglicerida (46, 9% prema 17, 6% ; P < 0, 001), ukupnog kolesterola (69, 6% prema 51, 9% ; P < 0, 001), LDL-kolesterola (64, 5% prema 46, 4% ; P < 0, 001), HDL- kolesterola (24, 3% prema 13% ; P < 0, 001) u usporedbi s ispitanicima čije su koncentracije mokraćne kiseline u serumu bile unutar referentnog raspona. Zaključak: Hiperurikemija je povezana s koncentracijom glukoze natašte i dislipidemijom u općoj populaciji.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
134-1340227-0200 - Upala i udio farmakogenetike u razvoju i ishodu akutnih i kroničnih bolesti (Šimundić, Ana-Maria, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
KBC "Sestre Milosrdnice"
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Web of Science Core Collection (WoSCC)
- Science Citation Index Expanded (SCI-EXP)
- SCI-EXP, SSCI i/ili A&HCI
- Scopus