Pregled bibliografske jedinice broj: 822475
Sušenje poljskog jasena u G.j. Radinje, UŠP Nova Gradiška - kompleks biotičkih čimbenika
Sušenje poljskog jasena u G.j. Radinje, UŠP Nova Gradiška - kompleks biotičkih čimbenika, 2015., diplomski rad, diplomski, Šumarski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 822475 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Sušenje poljskog jasena u G.j. Radinje, UŠP Nova Gradiška - kompleks biotičkih čimbenika
(Narrow leaved ash decline in G.j. Radinje, UŠP Nova Gradiška - biotic complex of factors)
Autori
Laslo, Anamarija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Šumarski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
18.09
Godina
2015
Stranica
39
Mentor
Hrašovec, Boris
Ključne riječi
poljski jasen; Fraxinus angustifolia; kukci; sušenje; biotički čimbenici
(narrow leaved ash; Fraxinus angustifolia; insects; dyout; biotic factors)
Sažetak
Nakon obavljenih terenskih i laboratorijskih istraživanja u G. j. Radinje tijekom proljeća i ljeta 2015. godine utvrđene su okolnosti koje su uvjetovale povećanja sušenja poljskog jasena na ovom objektu. Na lišću i izbojcima poljskog jasena utvrđene su 4 vrste defolijatora s različitim intenzitetm pojave ali u prosjeku s vrlo niskim štetnim utjecajem. Razmjerno najčešća bila je jasenova pipa (Stereonychus fraxini), a slijede je jasenova lisna buha (Psyllopsis fraxini), jasenova lisna muha šiškarica (Dasyneura acrophila) i jasenova uš šiškarica (Prociphilus bumeliae).Od ksilofagnih štetnika poljskog jasena u sastojini su dominirali veliki i mali jasenov likotoč (Hylasinus crenatus i H. fraxini). Detaljnim praćenjem fenologije ovih dvaju vrsta potkornjaka utvrđena je visoka zastupljenost obje što upućuje na opće povećanje njihovih populacija s jedne strane, odnosno pad vitaliteta jasenovih stabala u sastojinama svih dobnih razreda. Utvrđen je vremenski pomak u pojavi dvije vrste potkornjaka na način da mali jasenov likotoč ranije roji i ubušuje se u tanje sortimente tijekom travnja. Veliki jasenov likotoč u rojenju se javio cijelih mjesec dana kasnije i u potpunosti završio svoj razvoj do stadija kukuljice i filijalnih imaga za otprilike tri mjeseca (nova imaga u kolovozu). Usporedbom sa literaturnim podacima te uklapanjem vlastitih fenoloških podataka možemo pretpostaviti da je u uvjetima G. j. Radinje H. crenatus tijekom vegetacijske sezone 2015. godine razvio jednu cjelovitu generaciju dok je mali jasenov potkornjak najvjerojatnije uspio razviti dvije potpune generacije. Pregledom okolnih dubećih stabala tijekom srpnja utvrđeno je također da su roditeljska imaga prve generacije polagala nekoliko vremenskih serija jaja nakon prve prave serije (sestrinske generacije) što dodatno komplicira uopćenu i pojednostavljenu sliku biologije svih, pa i ovih potkornjaka. Svakako se pokazalo da je važnost jasenovih potkornjaka porasla u odnosu na neka ranija razdoblja, a što je moguće u svezi i sa sve češćim ekstremnim toplinskim i hidrološkim uvjetima koje bilježe klimatološka istraživanja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Šumarstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2013-11-4250 - Uloga biotičkih čimbenika na vitalnost poljskoga jasena (Fraxinus angustifolia Vahl.) u poplavnim šumama Hrvatske (FRAXINPRO) (Margaletić, Josip, HRZZ - 2013-11) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet šumarstva i drvne tehnologije
Profili:
Boris Hrašovec
(mentor)