Pregled bibliografske jedinice broj: 822181
Postupci ekspresivne sintakse u prigodnim govorima odgojitelja i učitelja
Postupci ekspresivne sintakse u prigodnim govorima odgojitelja i učitelja // Zbornik radova sa znanstvenog skupa s međunarodnim sudjelovanjem Međimurski filološki dani II / Turza-Bogdan, T. i dr. (ur.).
Zagreb: Učiteljski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2015. str. 405-415 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 822181 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Postupci ekspresivne sintakse u prigodnim govorima odgojitelja i učitelja
(Expressive Syntax in Preschool and Primary Teacher's Speeches)
Autori
Gazdić-Alerić, Tamara ; Vignjević, Jelena ; Petrović, Ivana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Zbornik radova sa znanstvenog skupa s međunarodnim sudjelovanjem Međimurski filološki dani II
/ Turza-Bogdan, T. i dr. - Zagreb : Učiteljski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2015, 405-415
ISBN
978-953-7210-89-2
Skup
Međimurski filološki dani II
Mjesto i datum
Čakovec, Hrvatska, 26.04.2013
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
ekspresivna sintaksa; privatni i službeni govori
(expressive syntax; public and private speeches)
Sažetak
U ovome se radu istražuje sintaktostilistika, odnosno postupci ekspresivne sintakse u prigodnim govorima studenata. Istraživanje je provedeno na prikupljenim pisanim govorima studenata Učiteljskoga fakulteta u Zagrebu. Na 61 primjeru govora istraživana je epideiktička vrsta govora koja podrazumijeva visok stil izražavanja. Govori su podijeljeni na govore u privatnim i službenim situacijama. U govorima u službenim, javnim situacijama koristi se formalan način izražavanja, dok jezik u privatnim govorima često u sebi sadrži različite jezične elemente neformalne prirode, često je afektivan, ekspresivan i poetičan. Visoki stil kao takav podrazumijeva korištenje mnoštva sintaktičkih stilskih figura i ekspresivnost mu je svojstvena, pa je zadatak ovoga rada bio istražiti koje se to sintaktičke figure pojavljuju u prigodnim govorima te prikazati postotak njihova pojavljivanja. Rad ispituje koliko se često pojavljuju pojedine sintaktičke figure u obje kategorije prigodnih govora studenata te koja je njihova stilistička funkcija. Analiza tekstova pokazuje da se u prigodnim službenim, kao i prigodnim privatnim govorima pojavljuje devet stilskih sintaktičkih figura: inverzija, hipotaksa, elipsa, izmjena redoslijeda riječi, hiperbaton, parataksa, vezivanje, polisindeton i upravni govor. Najveću zastupljenost među njima imaju figure: elipsa, inverzija, izmjena redoslijeda riječi i hipotaksa.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Učiteljski fakultet, Zagreb