Pregled bibliografske jedinice broj: 822016
“Golema knjiga slična je golemu zlu.” Jezgrovitost kao stilsko obilježje fra Sebastijana Slade Dolcija
“Golema knjiga slična je golemu zlu.” Jezgrovitost kao stilsko obilježje fra Sebastijana Slade Dolcija // Tihi Pregaoci. Sebastijan Slade Dolci i franjevci Provincije sv. Jeronima
Zadar, Hrvatska, 2015. (pozvano predavanje, nije recenziran, neobjavljeni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 822016 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
“Golema knjiga slična je golemu zlu.” Jezgrovitost kao stilsko obilježje fra Sebastijana Slade Dolcija
("The huge book is similar to a huge evil." Succinctness as the characteristic of style of fr. Sebastian Slade Dolci)
Autori
Seferović, Relja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, neobjavljeni rad, znanstveni
Skup
Tihi Pregaoci. Sebastijan Slade Dolci i franjevci Provincije sv. Jeronima
Mjesto i datum
Zadar, Hrvatska, 08.10.2015. - 10.10.2015
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
historiografija; propovjedništvo; teologija; Dubrovačka Republika; 18. stoljeće
(historiography; homiletics; theology; the Dubrovnik Republic; 18th century)
Sažetak
Parafrazirajući u predgovoru svoje rasprave o starini dubrovačke nadbiskupije Kalimahovu misao ingens volumen ingenti malo simile est, franjevac Sebastijan Slade Dolci duhovito je izdvojio načelo kojega se pridržavao u bogatom spisateljskom radu. U domaćoj i stranoj javnosti višekratno se dokazao kao propovjednik, teolog i historiograf. Sedam puta vodio je adventske i korizmene propovjedne cikluse samo u dubrovačkoj katedrali, nadmašivši pritom sve ostale propovjednike koje su birale vlasti Republike. Proveo je uz to četrdeset godina kao pouzdani teološki stručnjak i savjetnik Senata, o čemu svjedoče desetine njegovih sačuvanih mišljenja. Napokon, kao marljivi istraživač dubrovačke starine i daroviti povjesničar uspješno je promicao znanja o počecima dubrovačke Crkve i o znamenitim sugrađanima iz prošlosti, dosljedno brinući o objavi svojih spisa, iako je skromno tvrdio da je njima samo “opteretio, a nipošto proslavio tiskaru”. Pored ovih velikih darova duhovnim i intelektualnim sredinama na obje jadranske obale, Slade Dolci zadužio je i Franjevački red, dokazavši se kao sposoban provincijal Dubrovačke provincije Sv. Franje i gvardijan samostana Male braće. Radoznao, vrijedan i svestrano obrazovan čovjek, u neprekidnoj i dosljednoj potrazi za istinom Slade Dolci shvatio je koliko je važno da se postignuti rezultati objave i dopru do što šireg kruga zainteresiranih. Zato je težio jezgrovitom izričaju i javno osuđivao ugledne povjesničare među svojim sugrađanima što su, zaneseni dubinama istraživanja, dopustili da ih smrt pretekne prije negoli su dovršili započeto. Izučavajući njegovo djelo u svakom od tri vida, propovjedničkom, teološkom i historiografskom, možemo spoznati kako je jezgrovitost kao stilsko obilježje dobila posebnu metodološku ulogu i omogućila mu da osmisli, izvede i konačno objavi gotovo svaki započeti rad.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Teologija, Filologija, Povijest
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2013-11-5106 - Transformacije kolektivnih i individualnih identiteta u Dubrovačkoj Republici od kasnog srednjeg vijeka do 19. stoljeća (COLINDA) (Vekarić, Nenad, HRZZ - 2013-11) ( CroRIS)
Profili:
Relja Seferović
(autor)