Pregled bibliografske jedinice broj: 821927
Mladi u stvaranju "radničke klase" u Narodnoj Republici Hrvatskoj: školovanje i stručno osposobljavanje (1945.-1953.)
Mladi u stvaranju "radničke klase" u Narodnoj Republici Hrvatskoj: školovanje i stručno osposobljavanje (1945.-1953.) // VI. međunarodna konferencija o industrijskoj baštini "Čovjek i industrija" s naglaskom na povijesno iskustvo o čovjeku u industriji. Zbornik radova. / Julija Lozzi-Barković (ur.).
Rijeka: Pro Torpedo Rijeka, 2016. str. 181-198 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 821927 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Mladi u stvaranju "radničke klase" u Narodnoj Republici Hrvatskoj: školovanje i stručno osposobljavanje (1945.-1953.)
(Youth in Creating a "Working Class" in the People's Republic of Croatia: Education and Training (1945-1953))
Autori
Šarić, Tatjana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
VI. međunarodna konferencija o industrijskoj baštini "Čovjek i industrija" s naglaskom na povijesno iskustvo o čovjeku u industriji. Zbornik radova.
/ Julija Lozzi-Barković - Rijeka : Pro Torpedo Rijeka, 2016, 181-198
Skup
VI. međunarodna konferencija o industrijskoj baštini "Čovjek i industrija" s naglaskom na povijesno iskustvo o čovjeku u industriji
Mjesto i datum
Rijeka, Hrvatska, 24.04.2014. - 25.04.2014
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
poraće; industrijalizacija; "radnička omladina"; školovanje; stručno osposobljavanje; SKOJ; NOJ/ NOH; škole učenika u privredi
(post-war period; industrialization; "working youth"; education; vocational training; League of Communist Youth; People's Youth of Yugoslavia / Croatia; school apprentices)
Sažetak
Članak se bavi ulogom mladih u industrijalizaciji i planskoj privredi u poslijeratnoj Jugoslaviji i Hrvatskoj te stvaranjem tada nužno potrebne radničke klase, posebice „radničke omladine“. Prijelaz mladih sa sela u gradove, njihovo obrazovanje i stručno osposobljavanje kroz pohađanje stručnih tečajeva i škola, kao i pokret za veću produktivnost rada koji je iziskivao težak i dugotrajan rad, teme su ovog priloga. Položaj mladih u školama učenika u privredi pritom je bio naročito težak jer su oni, uz školske obveze, odrađivali i praksu u poduzećima ili obrtničkim radnjama. U cijelom procesu naglašena je i velika uloga omladinskih komunističkih organizacija – Saveza komunističke omladine Jugoslavije (SKOJ) i Narodne omladine Jugoslavije/ Hrvatske (NOJ/ NOH) koje su se bavile mladima i pri tome djelovale kao transmisije Komunističke partije u provođenju njezinih smjernica i direktiva.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest