Pregled bibliografske jedinice broj: 820852
Jerolim Miše. Između slike i riječi
Jerolim Miše. Između slike i riječi. Zagreb: Plejada, 2016 (monografija)
CROSBI ID: 820852 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Jerolim Miše. Između slike i riječi
(Jerolim Miše. Between images and words)
Autori
Šeparović, Ana
Vrsta, podvrsta i kategorija knjige
Autorske knjige, monografija, znanstvena
Izdavač
Plejada
Grad
Zagreb
Godina
2016
Stranica
271
ISBN
978-953-7782-49-8
Ključne riječi
Jerolim Miše; hrvatsko slikarstvo; likovna kritika; secesijski ekspresionizam; magični realizam; intimizam; Proljetni salon; Grupa trojice; Grupa nezavisnih umjetnika; antimodernizam
(Jerolim Miše; Croatian painting; art criticism; Secessionist Expressionism; Magic Realism; Intimism; The Spring Salon; The Group of Three; The Independent Artists Group; Antimodernism)
Sažetak
U ovoj knjizi kombiniranjem monografskoga i problemskoga pristupa nastojalo se, ne samo formalno i stilski, već i kontekstualno, što slojevitije razraditi ključne aspekte djela hrvatskoga slikara i likovnoga kritičara Jerolima Miše, koji je djelovao tijekom prve polovine 20. stoljeća. Osim neophodnoga faktografsko-deskriptivnoga sloja koji rasvjetljava biografske podatke i značajke njegovih radova odnosno tekstova, interdisciplinarnim i kontekstualnim pristupom otvaraju se problemske cjeline, te na kraju i tri ekskursa kojima je njegovo djelo sagledano iz tri alternativna rakursa: u kontekstu ideološkog antimodernizma, sa stanovišta rodne problematike i preko teme autoportreta. Praćenjem likovnih značajki djela te uspostavljanjem paralela s njegovim tekstovima razmatraju se važni fenomeni karakteristični ne samo za Mišin opus, već i za dobar dio domaće likovne produkcije toga vremena. Posebna pozornost posvećena je prepoznavanju uloge političkog i socijalnog konteksta te društvenih i povijesnih previranja vremena u njegovu stvaralaštvu, što je u sprezi s formalno- stilskim analizama te diskurzivnim okvirom Mišinih vlastitih riječi odnosno njegovih likovnih kritika, bitno doprinijelo razumijevanju njegova djela. Tragajući za analogijama između slike i riječi kao rezultatima jedinstvene estetske podloge te odrazima idejnih i estetskih koncepata vremena, nastojalo se što preciznije utvrditi njegov prinos i uloga unutar hrvatske likovne umjetnosti i općenito hrvatske kulture.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest umjetnosti