Pregled bibliografske jedinice broj: 820600
Sinteza i karakterizacija derivata antitumorskog lijeka sorafeniba
Sinteza i karakterizacija derivata antitumorskog lijeka sorafeniba // 1. simpozij studenata farmacije i medicinske biokemije FARMEBS 2012, Knjiga sažetaka
Zagreb: Farmaceutsko-biokemijski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2012. str. 16-17 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 820600 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Sinteza i karakterizacija derivata antitumorskog
lijeka sorafeniba
(Synthesis and characterization of derivates of the
antitumor drug sorafenib)
Autori
Crkvenčić, Maja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
1. simpozij studenata farmacije i medicinske biokemije FARMEBS 2012, Knjiga sažetaka
/ - Zagreb : Farmaceutsko-biokemijski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2012, 16-17
Skup
1. simpozij studenata farmacije i medicinske biokemije FARMEBS 2012
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 05.05.2012
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
sorafenib ; citostatik ; sinteza ; amid
(sorafenib ; cytostatic ; synthesis ; amide)
Sažetak
Sorafenib je noviji citostatik, višestruki inhibitor protein kinaza, odobren u terapiji hepatocelularnog karcinoma i uznapredovalog karcinoma bubrežnih stanica. Sorafenib usporava rast stanica raka, te djeluje antiangiogeno. Najčešće nuspojave u pacijenata koji primaju sorafenib su kožne reakcije na dlanovima i tabanima (sindrom šake i stopala), te osip. Česte nuspojave su i leukopenija, limfopenija, anemija, neutropenija i trombocitopenija, a mogu se pojaviti i hipertenzija, hemoragija, te hipofosfatemija. Cilj znanstvenog rada bio je pripraviti pet derivata citostatika sorafeniba klasičnim variranjem supstituenata ne bi li se dobili spojevi jednake ili veće potentnosti, a moguće i veće selektivnosti za tumorske stanice. Po kemijskoj građi sorafenib je amid, eter i urea. Budući da su analize koje proučavaju odnos strukture i djelovanja pokazale da su za djelovanje lijeka važne sve navedene funkcionalne skupine, varirao se njegov amidni dio na način da dobiveni derivati imaju veću lipofilnost od samog sorafeniba. Veća lipofilnost omogućuje povećanu intestinalnu apsorpciju, kao i veće nakupljanje lijeka u masnom tkivu, te posljedično povisuje koncentraciju lijeka na mjestu djelovanja i/ili produžuje vrijeme njegovog poluživota. Sinteza željenih spojeva odvijala se u otopini, a sastojala se od četiri sintetska koraka od kojih je treći korak dodatno ubrzan zagrijavanjem u uređaju za mikrovalnu sintezu. Nastajanje željenih produkata praćeno je pomoću tankoslojne kromatografije. Početna supstancija pikolinska kiselina prevedena je pomoću tionil-klorida u kiselinski klorid koji u reakciji s odgovarajućim aminom (ciklopentilaminom, cikloheksilaminom, cikloheksilmetilaminom, benzilaminom i feniletilaminom) daje amide. U sljedećem sintetskom koraku ti produkti reagiraju s p- aminofenolom i daju eter-amide. U posljednjem sintetskom koraku eter-amidi s odgovarajućim izocijanatom daju urea-eter-amide. Dobiveni sirovi produkti pročišćeni su kromatografijom na koloni, preparativnom kromatografijom ili prekristalizacijom. Struktura izoliranih derivata sorafeniba, urea-eter-amida, kao i njihovih međuprodukata, određena je uobičajenim spektroskopskim metodama: infracrvenom spektroskopijom, 1H i 13C nuklearnom magnetskom rezonantnom spektroskopijom i masenom spektrometrijom. Dobiveni derivati sorafeniba novi su potencijalni citostatici. Ispitivanja koja prelaze okvire ovog rada pokazala su da navedeni spojevi imaju izraženo, ali neselektivno citostatsko djelovanje na niz tumorskih staničnih linija koje je usporedivo s djelovanjem sorafeniba, što ukazuje na moguću potrebu za daljnjim farmakološkim i farmakokinetičkim ispitivanjima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija, Farmacija
POVEZANOST RADA
Projekti:
MZOS-006-0000000-3216 - Sinteza, karakterizacija i djelovanje potencijalnih i poznatih ljekovitih tvari (Zorc, Branka, MZOS ) ( CroRIS)
MZOS-098-0982464-2514 - Uloga različitih mehanizama odgovora stanica na terapiju oštećenjem DNA (Kralj, Marijeta, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Farmaceutsko-biokemijski fakultet, Zagreb,
Institut "Ruđer Bošković", Zagreb
Profili:
Maja Friščić
(autor)