Pregled bibliografske jedinice broj: 820116
Od 'stilema nesvjesnog' do 'retorike žudnje': nacrt za psihoanalitičku stilistiku
Od 'stilema nesvjesnog' do 'retorike žudnje': nacrt za psihoanalitičku stilistiku // Zbornik radova s Međunarodne poslijediplomske konferencije doktorskog studija književnosti, izvedbenih umjetnosti, filma i kulture "Dosezi psihoanalize : književnost, izvedbene umjetnosti, film i kultura" / Majić, Ivan ; Milanko, Andrea ; Tomljenović, Ana (ur.).
Zagreb: Leksikografski zavod Miroslav Krleža, 2015. str. 141-156 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 820116 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Od 'stilema nesvjesnog' do 'retorike žudnje': nacrt za psihoanalitičku stilistiku
(From the 'Style of the Unconscious' to the 'Rhetoric of Desire: Drafting the Psychoanalytical Stylistics)
Autori
Ryznar, Anera
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik radova s Međunarodne poslijediplomske konferencije doktorskog studija književnosti, izvedbenih umjetnosti, filma i kulture "Dosezi psihoanalize : književnost, izvedbene umjetnosti, film i kultura"
/ Majić, Ivan ; Milanko, Andrea ; Tomljenović, Ana - Zagreb : Leksikografski zavod Miroslav Krleža, 2015, 141-156
ISBN
978-953-268-032-4
Skup
Međunarodna poslijediplomska konferencija doktorskog studija književnosti, izvedbenih umjetnosti, filma i kulture Dosezi psihoanalize : književnost, izvedbene umjetnosti, film i kultura
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 27.01.2012. - 28.01.2012
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
stil; nesvjesno; žudnja; označitelj; interpretativna fantazma; Lacan
(style; the unconscious; desire; signifier; interpretative phantasm; Lacan)
Sažetak
Rad je koncipiran kao rasprava o primjeni psihoanalitičke teorije na pojam književnoga stila. U prvome dijelu se propituje strukturalističko naslijeđe i utjecaj frojdovske psihoanalize na idealkritičku konceptualizaciju stila. Drugi dio rada polazi od Lacanove revizije jezičnoga znaka i fokusa na označiteljsku razinu kao svojevrsnu retoriku nesvjesnoga. Stil kao specifičan način organiziranja tog označiteljskog materijala ne percipira se kao puka retorička ornamentalnost teksta, nego kao način na koji nesvjesna žudnja teksta uskrsava u stalnim gibanjima i naborima njegova jezika. Koncept nesvjesnog, primijenjen na književni tekst, upućuje interpretaciju k onome što je u jeziku teksta izloženo kroz stalna ponavljanja, vraćanja i simboličke zamjene, a čiji nam je sadržaj nevidljiv. Rad tako predlaže i moguću dodirnu točku psihoanalize i stilistike: označiteljsku dinamiku teksta, procesualnost njegove forme i „stil“ kao način na koji tekst strukturira svoju žudnju i nadaje se kao polazište i odredište svakog čitanja koje odbija pristati na iluziju da je moguće ovladati značenjem teksta i tako na sebe preuzeti autosubverzivan diskurz Gospodara.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
130-1300749-0751 - Figure i diskurzi (Bagić, Krešimir, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Zagreb
Profili:
Anera Ryznar
(autor)