Pregled bibliografske jedinice broj: 820035
Primjena metoda krajobrazne ekologije u krajobraznom planiranju
Primjena metoda krajobrazne ekologije u krajobraznom planiranju, 2016., diplomski rad, diplomski, Agronomski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 820035 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Primjena metoda krajobrazne ekologije u krajobraznom planiranju
(The application of landscape ecology methods within the landscape planning)
Autori
Žmire, Ana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Agronomski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
25.05
Godina
2016
Stranica
64
Mentor
Butula, Sonja
Neposredni voditelj
Tomić, Dora
Ključne riječi
održivi razvoj i zaštita ; kvalitete krajobraza ; optimizacija ; krajobrazne metrike ; višekriterijska analiza
(sustainable development and protection ; landscape qualities ; optimization ; landscape metrics ; multi-criteria analysis)
Sažetak
Udaljavanje od poimanja krajobraza dominiranog vizualnim atributima ka dinamičnoj i sveobuhvatnoj percepciji krajobraza kao holističkog entiteta pridonosi njegovom boljem razumijevanju. Načine kako postići održivost krajobraza moguće je naći u krajobraznoj ekologiji i krajobraznom planiranju. To su usko povezani interdisciplinarni pristupi istraživanju krajobraza i međuodnosa prirodnih i antropogenih procesa u prostornom i vremenskom kontekstu. Znanja o posljedicama koje ljudske aktivnosti imaju na okoliš krajobrazno planiranje iskorištava kako bi se izbjegle buduće devastacije, ispravile prošle pogreške, te stvorilo i održalo zdrave i zadovoljavajuće uvjete za život čovjeka i drugih vrsta. Osnovna svrha krajobraznog planiranja je očuvanje temeljnih vrijednosti krajobraza dok ga se prilagođava sve zahtjevnijim potrebama čovjeka. Doprinos krajobrazne ekologije u tom procesu je u razumijevanju strukture i funkcije krajobraza, te njihove promjene kroz vrijeme, kao osnovnog razloga heterogenosti krajobraza. Krajobraz je naše naslijeđe i kako bi ga mogli predati na korištenje budućim generacijama neophodno ga je razumjeti i održivo planirati. U ovom radu prikazana je mogućnost korištenja krajobraznih metrika u procesu analize ranjivosti kvaliteta krajobraza pomoću višekriterijske analize prostora. Krajobrazne metrike korištene su kao temelj za objektivno kvantitativno vrednovanje prostorne strukture krajobraza, koja je pokazatelj njegovog ekološkog stanja i preduvjet za proučavanje njegove funkcije i promjene u nekom određenom vremenu. Krajobrazne metrike predstavljaju dodatni alat krajobraznim planerima pomoću kojeg, uz ograničeno znanje o ekološkim procesima, pažljivim odabirom kriterija mogu objektivno i kvantitativno procijeniti i opisati ekološko stanje krajobraza na temelju njegove strukture.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geologija, Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Agronomski fakultet, Zagreb