Pregled bibliografske jedinice broj: 817567
Lingvistika govora Petra Guberine
Lingvistika govora Petra Guberine // Translacijski pristup u dijagnostici i rehabilitaciji slušanja i govora / Dulčić, Adinda (ur.).
Zagreb: Poliklinika SUVAG, 2016. str. 96-97 (poster, nije recenziran, sažetak, ostalo)
CROSBI ID: 817567 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Lingvistika govora Petra Guberine
(Petar Guberina´s Linguistics of Speech)
Autori
Pavelin Lešić, Bogdanka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, ostalo
Izvornik
Translacijski pristup u dijagnostici i rehabilitaciji slušanja i govora
/ Dulčić, Adinda - Zagreb : Poliklinika SUVAG, 2016, 96-97
ISBN
978-953-7948-01-6
Skup
IX. međunarodni znanstveno-stručni simpozij verbotonalnog sistema : Translacijski pristup u dijagnostici i rehabilitaciji slušanja i govora
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 19.05.2016. - 21.05.2016
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
lingvistika; govor; jezik; čovjek; afektivnost
(linguistics; speech; language; man; affectivity)
Sažetak
Lingvistika govora Petra Guberine U središtu lingvistike govora Petra Guberine (1913. – 2005.) ljudsko je biće i njegova dinamička kreativnost koja izranja iz afektivnosti i odražava se u govorno-jezičnom izrazu. Guberina proučava jezik kao nedjeljivi živi dio čovjeka pojedinca i društvenog bića koji se kreativno svojom slojevitom bio- psihosocijalnom strukturom manifestira u komunikaciji kroz multimodalna sredstva izražavanja koja su mu pritom na raspolaganju. Stoga Guberinina lingvistička teorija, unutar razrađenih postupaka verbotonalnog pristupa, trajno otvara nove putove praktične primjene u dijagnostici i rehabilitaciji slušanja i govora, u nastavi stranih jezika, kao i u temeljnim istraživanjima jezika i govora. Lingvistika govora, osnovica verbotonalne teorije, izrasta iz Autorovog tumačenja psihofilozofije i psihološke logike unutar problematike govorno-jezičnog izraza. Guberina u teoriju logike uvodi agensa-čovjeka koji stvara polazišne koncepte za sudove i zaključke. Koncept optimale nalazi se u središtu Guberinine psihofilozofije : odabrati optimalan put u skladu s individualnim osobitostima pojedinca temelj je verbotonalnog pristupa. Ključnu ulogu u lingvistici govora ima čovjek određen afektivnošću. Afektivnost podrazumijeva i osjetilnost i osjećajnost, i osobne reakcije i stavove pojedinca, dakle subjektivnost. Da bi se slušanje, govor i spoznaja razvijali, potrebna je čovjekova reakcija na stvarnost, a ta je reakcija uvijek afektivna, osobna, polisenzorička i prostorna. Prostor u kojem živimo i koji nas okružuje je točka prema kojoj se određujemo u odnosu na doživljaj vanjskog svijeta, stoga osjet spaciocepcije objedinjuje sve osjete. Koliko vladamo prostorom, toliko razvijamo svoje osjete, svoj govor i svoju osobnost. Krenuvši u svojim ranim radovima tragom proučavanja afektivnosti u govorno-jezičnom izrazu, Guberina je odmah izrijekom istaknuo ulogu vrednota govornog jezika i na kognitivnoj i na afektivnoj razini ljudskoga izraza. Vrednote govornog jezika stvaraju dojam vidljivosti i opipljivosti govornikovih misli i osjećaja te daju iskazu sintetičan pojavni lik, naravno uvijek i jedino u povezanosti s ostalim jezičnim elementima. Uvažavanje transdisciplinarnosti, multimodalnosti, afektivnosti, pa prema tome i subjektivnosti u proučavanju govornog jezičnog izraza, čini djelo Petra Guberine trajno vrijednim i suvremenim.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija