Pregled bibliografske jedinice broj: 817557
MORALNO RASUĐIVANJE STUDENATA PRAVA I ZAPOSLENIH PRAVNIKA
MORALNO RASUĐIVANJE STUDENATA PRAVA I ZAPOSLENIH PRAVNIKA // XX. dani psihologije u Zadru : [sažetci priopćenja] / Penezić, Zvjezdan ; Slišković, Ana ; Ćubela Adorić, Vera ; Gregov, Ljiljana ; Nikolić, Matilda ; Nekić, Marina ; Ombla, Jelena ; Šimunić, Ana ; Tokić, Andrea (ur.).
Zadar: Sveučilište, Odjel za psihologiju, 2016. (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 817557 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
MORALNO RASUĐIVANJE STUDENATA PRAVA I ZAPOSLENIH PRAVNIKA
(MORAL JUDGMENT OF LAW STUDENTS AND EMPLOYED LAWYERS)
Autori
Gregov, Ljiljana ; Tokić, Andrea ; Šimunić, Ana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
XX. dani psihologije u Zadru : [sažetci priopćenja]
/ Penezić, Zvjezdan ; Slišković, Ana ; Ćubela Adorić, Vera ; Gregov, Ljiljana ; Nikolić, Matilda ; Nekić, Marina ; Ombla, Jelena ; Šimunić, Ana ; Tokić, Andrea - Zadar : Sveučilište, Odjel za psihologiju, 2016
ISBN
978-953-331-103-6
Skup
XX. dani psihologije u Zadru
Mjesto i datum
Zadar, Hrvatska, 19.05.2016. - 21.05.2016
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
moralno rasuđivanje; konzervativna i humanistička orijentacija
(moral judgment; conservative and humanistic orientation)
Sažetak
Razvoj moralnih kompetencija u pravilu je povezan sa stupnjem školovanja, međutim, postoje iznimke. Primjerice, kod studenata medicine utvrđeno je da zbog specifičnih sadržaja studija ponekad dolazi do stagnacije ili nazadovanja moralnog rasuđivanja u funkciji trajanja studija. Polazeći od činjenice da studij prava uključuje usvajanje normi, pravila i zakona, a kasnije pravna djelatnost poštivanje i primjenu tih istih pravila i zakona moglo bi se pretpostaviti da će moralno rasuđivanje studenata prava i pravnika biti vođeno prvenstveno pridržavanjem normi, a manje osnovnim moralnim načelima. Stoga je cilj ovog istraživanja bio utvrditi da li usvajanje i primjena ovakvih znanja ograničava moralni razvoj studenata prava i pravnih djelatnika. U ispitivanju je sudjelovalo 137 zaposlenih djelatnika pravne struke i 200 studenata prava. Od djelatnika pravne struke (sudaca, odvjetnika i javnih bilježnika) su bila 53 muškarca prosječne dobi od 43 godine i 84 žene prosječne dobi od 40 godina. U uzorak su bili uključeni studenti treće, četvrte i pete godine prava u dobi od 21 do 23 godine, od čega je bilo 68 studenata i 132 studentice. Za utvrđivanje stupnja moralnog razvoja korišten je Test moralnog rasuđivanja (Proroković, 2016) iz kojeg se može izvući više parametara: stupanj moralnog razvoja, ideološka orijentacija i dominacija stava. Rezultati upućuju na viši stupanj moralnog razvoja kod pravnika nego kod studenata prava. Ako se uzme u obzir da je kod pravnika veći utjecaj stava na moralno rasuđivanje, koji inače smanjuje indeks moralnog rasuđivanja, ta je razlika u stupnju moralnog rasuđivanja između djelatnika pravne struke i studenata prava realno još i veća. Kod studenata indeks moralnog rasuđivanja raste s godinama studija, a kod pravnika on opada s godinama radnog staža, ali nakon 25 godina staža je uočen ponovni rast. Također, djelatnici pravne struke imaju više izraženu konzervativnu, a manje humanističku ideološku orijentaciju u odnosu na studente prava. Naposljetku, može se reći da je u osnovi razlika u razini moralnog suđenja kod pravnika s različitim radnim stažem upravo pridržavanje normi i zakona, što je imperativ njihove djelatnosti.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Sveučilište u Zadru