Pregled bibliografske jedinice broj: 815708
Mogućnosti poticanja razvoja i održivosti hrvatskoga gospodarstva putem udruživanja u poljoprivredne zadruge
Mogućnosti poticanja razvoja i održivosti hrvatskoga gospodarstva putem udruživanja u poljoprivredne zadruge, 2015., diplomski rad, diplomski, Veleučilište VERN, Specijalistički diplomski stručni studij Poduzetnički menadžment, Zagreb
CROSBI ID: 815708 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Mogućnosti poticanja razvoja i održivosti hrvatskoga gospodarstva putem udruživanja u poljoprivredne zadruge
(Options to boost the development and the sustainability of the Croatian economy by joining in agricultural cooperatives.)
Autori
Pešorda, Lucija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Veleučilište VERN, Specijalistički diplomski stručni studij Poduzetnički menadžment
Mjesto
Zagreb
Datum
04.02
Godina
2015
Stranica
62
Mentor
Gregov, Zrinka
Ključne riječi
zadruge; poljoprivredne zadruge; zadruge u EU; zadruge u tranzicijskim zemljama; zadruge u RH
(cooperatives; agricultural cooperatives; cooperatives in the EU; cooperatives in countries in transition; cooperatives in the Republic of Croatia)
Sažetak
Svrha ovoga rada bila je istražiti mogućnosti poticanja i održivosti hrvatskog gospodarstva putem udruživanja u poljoprivredne zadruge. Postavljena su sljedeća istraživačka pitanja: 1) Koja su pozitivna, a koja negativna iskustva poticanja udruživanja u zadruge u EU? 2) Postoje li u tranzicijskim zemljama negativna iskustva (percepcija) udruživanja u zadruge? 3) Koja su pozitivna, a koja negativna iskustva poljoprivrednih zadruga u Republici Hrvatskoj? 4) Koje bi mjere potpore mogle potaknuti hrvatske poljoprivrednike da se udružuju u zadruge? Za teorijsko-praktični okvir o zadrugama i zadrugarstvu u EU, u tranzicijskim zemljama i Republici Hrvatskoj korišteni su podaci iz literature i iz sekundarnih izvora. Za potrebe empirijskoga istraživanja provedena je anketa na uzorku od 30 poljoprivrednih zadruga na području Republike Hrvatske. Anketni upitnik pokrivao je pet tema: 1) opći podaci, 2) socijalni pokazatelji, 3) percepcija zadruge u Hrvatskoj kao tranzicijskoj zemlji, 4) iskustveni pokazatelji, 5) mjere potpore. Rezultati istraživanja pokazali su da zadruge predstavljaju važan dio europskog gospodarstva, no njihov potencijal nije iskorišten u potpunosti. Europska postsocijalistička društva suočila su se s poteškoćama u promjeni mentaliteta poduzetnika prema zadrugarstvu i promjeni mentaliteta u strukturama javne uprave. Zadruge u Hrvatskoj su uglavnom manja poduzeća s više djelatnosti u kojima prevladavaju najviše nabavno-prodajne, a manje proizvođačko-prerađivačke. Iako postoje mjere potpore zadrugarstvu, sredstva za tu namjenu su dislocirana te kompetencijski i financijski usitnjena. Stoga je potrebno donijeti nacionalnu strategiju razvoja zadrugarstva, umrežiti i povezati organizacije koje potiču razvoj zadruga te promovirati zadrugarstvo kao glavnog pokretača malog i srednjeg gospodarstva.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija), Ekonomija