Pregled bibliografske jedinice broj: 815537
Strah od nasilja i kriminaliteta na području Županije osječko-baranjske
Strah od nasilja i kriminaliteta na području Županije osječko-baranjske // Zbornik radova s III. znanstveno-stručnog skupa posvećenog pitanjima nasilja psihosocijalni aspekti nasilja u suvremenom društvu–izazov obitelji, školi i zajednici(2010.) / Šincek, Daniela (ur.).
Osijek: Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku Filozofski fakultet Društvo psihologa Osijek, 2012. str. 11-25 (pozvano predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 815537 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Strah od nasilja i kriminaliteta na području Županije osječko-baranjske
(Fear of violence and crime in the County of Osijek-Baranja)
Autori
Borovec, Krunoslav ; Cajner Mraović, Irena
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik radova s III. znanstveno-stručnog skupa posvećenog pitanjima nasilja psihosocijalni aspekti nasilja u suvremenom društvu–izazov obitelji, školi i zajednici(2010.)
/ Šincek, Daniela - Osijek : Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku Filozofski fakultet Društvo psihologa Osijek, 2012, 11-25
ISBN
978-953-314-045-2
Skup
3. Znanstveno-stručni skup posvećen pitanjima nasilja: Psihosocijalni aspekti nasilja u suvremenom društvu – izazov obitelji, školi i zajednici
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 25.11.2010. - 27.11.2010
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Strah ; nasilje ; kriminal ; nesigurnost ; javni nered
(fear ; violence ; crime ; insecurity ; public disorder)
Sažetak
Strah od kriminaliteta ili osjećaj nesigurnosti je važan društveni problem, koji utječe na ljude u svim zajednicama, socijalnim grupama i kulturama. Kadakompariramo razinu kriminaliteta i osjećaj sigurnosti stanovništva na određenom području, možemo se uvjeriti kako određene društvene skupine osjećaju strah od kriminaliteta nerazmjerno aktualnom riziku. Istraživanja u većini razvijenih zemalja pokazuju kako opadanje kriminaliteta ne prati i smanjivanje razine osjećaja nesigurnosti ili straha od kriminaliteta kod stanovništva. Inozemna istraživanja pokazuju kako je percepcija sigurnosti pod utjecajemsocijalnih, ekonomskih, kulturnih, okolišnih i demografskih čimbenika. Spol je u tom smislu značajan čimbenik. Strah je također zastupljeniji u deprimiranim gradskim područjima, područjima s visokom stopom kriminaliteta i javnim neredom. Upravo iz tog razloga cilj je ovog istraživanja utvrditi po-vezanost nekih od spomenutih prediktora s razinom straha od kriminaliteta inasilja na području Županije osječko baranjske.Istraživanje je provedeno na uzorku 187 ispitanika oba spola, starijih od 18 godina, koji je reprezentativan za Županiju osječko-baranjsku po spolu, dobi i veličini naselja.Anketni upitnik izradila je skupina stručnjaka Ministarstva unutarnjih poslova i UN programa za razvoj na temelju multidimenzionalnog koncepta strahaod kriminaliteta (Gabriel i Greve, 2003) koji kao komponente za mjerenje dispozicijskog straha od kriminaliteta koristi emocionalno/ afektivnu, kognitivnu i ponašajnu komponentu.Podaci su prikupljeni telefonskim (CATI – Computer Assisted Telephone In-terviewing) i osobnim (Face to Face) anketiranjem tijekom svibnja i lipnja 2009. godine. U obradi podataka korištene su metode deskriptivne statistike.Dobiveni rezultati potvrđuju rezultate brojnih inozemnih istraživanja prema kojima je osjećaj nesigurnosti i strah od kriminaliteta i nasilja izrazitiji kod žena.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Sociologija, Sigurnosne i obrambene znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
MUP, Policijska akademija "Prvi hrvatski redarstvenik", Veleučilište kriminalistike i javne sigurnosti,
Fakultet hrvatskih studija, Zagreb