Pregled bibliografske jedinice broj: 814955
Metodologija pravopisne standardizacije u hrvatskome jeziku
Metodologija pravopisne standardizacije u hrvatskome jeziku // Metodologija i primjena lingvističkih istraživanja. Zbornik radova s međunarodnoga znanstvenog skupa Hrvatskoga društva za primijenjenu lingvistiku održanoga od 24. do 26. travnja 2015. godine u Zadru / Udier, Sanda Lucija ; Cergol Kovačević, Kristina (ur.).
Zagreb: Srednja Europa, 2016. str. 19-34
CROSBI ID: 814955 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Metodologija pravopisne standardizacije u hrvatskome jeziku
(The methodology of the orthographic standardization in the Croatian language)
Autori
Stojanov, Tomislav
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, pregledni
Knjiga
Metodologija i primjena lingvističkih istraživanja. Zbornik radova s međunarodnoga znanstvenog skupa Hrvatskoga društva za primijenjenu lingvistiku održanoga od 24. do 26. travnja 2015. godine u Zadru
Urednik/ci
Udier, Sanda Lucija ; Cergol Kovačević, Kristina
Izdavač
Srednja Europa
Grad
Zagreb
Godina
2016
Raspon stranica
19-34
ISBN
978-953-7963-43-9
Ključne riječi
hrvatski jezik, metodologija pravopisnoga normiranja, jezična politika, pravopisno planiranje
(Croatian language, methodology of orthographic standardization, language policy, orthography planning)
Sažetak
Istraživanje o metodologiji pravopisne standardizacije u odabranim europskim jezicima poslužit će za dobivanje šire slike o hrvatskoj jezičnoj situaciji te možebitno ukazati na određena rješenja pri promišljanju metodologije pravopisnoga normiranja za hrvatski jezik. Iako se o europskim pravopisnim metodologijama može uspostaviti vrlo široka kategorizacija, za trenutačno normativno stanje hrvatskoga jezika ističe se šest metodoloških perspektiva pravopisne standardizacije (inicijativnost, autoritet, prihvaćenost, širina angažmana, model uspostavljanja norme te autorstvo) o kojima se u domaćoj stručnoj literaturi nedovoljno raspravlja. Ističe se da zakonodavno reguliranje pravopisne politike pozitivno doprinosi stabilnosti pravopisne norme, kao i da bez jezičnoga autoriteta u zajednici nije moguće provoditi kvalitetnu pravopisnu standardizaciju. Zaključuje se da bi za daljnji uspješni razvoj kroatističke pravopisne metodologije presudno moglo utjecati uspostavljanje regulatornoga središta i stvaranje temeljnih dokumenata o pravopisnome planiranju (zelena i bijela knjiga, strategija razvoja, pravilnik o rješavanju pravopisnih sukoba i dr.).
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje, Zagreb
Profili:
Tomislav Stojanov
(autor)