Pregled bibliografske jedinice broj: 814674
Sadržaj teških metala u tehnološkom otpadu iz centralne otpadne jame Stružec i procjena njihovog utjecaja na okoliš
Sadržaj teških metala u tehnološkom otpadu iz centralne otpadne jame Stružec i procjena njihovog utjecaja na okoliš, 2006., diplomski rad, Rudarsko-geološko-naftni fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 814674 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Sadržaj teških metala u tehnološkom otpadu iz centralne otpadne jame Stružec i procjena njihovog utjecaja na okoliš
(Heavy metals content in technological waste from central oilfield pit and evaluation of their influence on the environment)
Autori
Sever-Vitez, Žarko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad
Fakultet
Rudarsko-geološko-naftni fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
05.05
Godina
2006
Stranica
44
Mentor
Durn, Goran
Ključne riječi
tehnološki otpad; teški metali; centralna otpadna jama Stružec; BCR-sekvencijska ekstrakcijska analiza
(technological waste; heavy metals; central oil pit Stružec; three-step sequential extraction analysis)
Sažetak
Tijekom pridobivanja nafte i prirodnog plina akumulira se tehnološki otpad kao posljedica rudarskih radova u bušotinama i proizvodnje nafte i plina. Stvoreni otpad može štetno utjecati na okoliš te se stoga mora na odgovarajući način obraditi i odložiti kako bi se smanjio njegov utjecaj na prisutni ekosustav. Izbor načina postupanja s tehnološkim otpadom ovisi o zakonskim propisima, ekosustavu lokacije na kojoj se izvode radovi i ekonomičnosti odabranog postupka. U Hrvatskoj se trećina takvog otpada obradi u centralnim otpadnim jamama (COJ). Jedan od glavnih onečišćivača u stvorenom tehnološkom otpadu su teški metali. Temelj za procjenu ekotoksikološke opasnosti otpada je utvrđivanje mjesta vezanja metala u ekstrakcijskim frakcijama. Uzorak tehnološkog otpada iz COJ Stružec podvrgnut je analitičkoj obradi s ciljem utvrđivanja raspodjele teških metala po sekvencijskim frakcijama. Analitička obrada uključivala je: (1) skraćenu sekvencijsku analizu, (2) analizu mineralnog sastava primjenom rendgenske difrakcije na prahu (RTG) i (3) granulometrijsku analizu. Dobiveni rezultati sugeriraju da u tehnološkom otpadu u COJ Stružec najveću opasnost za okoliš predstavlja cink. Razlog tome su visoke koncentracije u kojima je cink vezan na mineralne faze iz kojih, u uvjetima kakvi vladaju u tlu, može doći do njegove remobilizacije u tlo i podzemne vode.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
195-1953068-2704 - Dinarski krš: geološka evolucija, mineralne sirovine, paleotla i tla (Durn, Goran, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Rudarsko-geološko-naftni fakultet, Zagreb
Profili:
Goran Durn
(mentor)