Pregled bibliografske jedinice broj: 813285
Određivanje recentnih pokreta litosfere na područjima s kemogenim sedimentima na površini u području Dinarida
Određivanje recentnih pokreta litosfere na područjima s kemogenim sedimentima na površini u području Dinarida, 2016., doktorska disertacija, Geodetski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 813285 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Određivanje recentnih pokreta litosfere na područjima s kemogenim sedimentima na površini u području Dinarida
(Determination of recent movements of lithosphere in regions with chemogenic sediments on the surface in the Dinarides region)
Autori
Špiranec, Lidija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Geodetski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
08.04
Godina
2016
Stranica
204
Mentor
Đapo, Almin
Ključne riječi
tektonika; pomaci; geodinamika; model; GPS; GAMIT/GLOBK
(tectonics; shifts; geodynamics; model; GPS; GAMIT/GLOBK)
Sažetak
U području Dinarida, u čijoj građi prevladavaju okršene karbonatne stijene i u manjoj mjeri klastiti, na više mjesta pojavljuju se i značajnije mase kemogenih sedimenata koje su predstavljene gipsom i anhidritom. U hrvatskom dijelu Dinarskog gorja ovakve pojave najzastupljenije su u prostoru Knina, Vrlike, Sinja i Drniša. Obzirom da su kemogeni sedimenti specifički lakši od krovinskih stijena, tijekom duge geološke povijesti nastojali su postići izostatsku ravnotežu, odnosno izaći na površinu terena. U recentno vrijeme u područjima s kemogenim sedimentima primijećena je veća tektonska aktivnost u odnosu na šire okruženje, što se reflektira u povećanim vertikalnim i tangencijalnim pomacima uz brojne rasjede u odnosu na okolna područja izgrađena od pretežito karbonskih naslaga. Utvrđivanje iznosa kretanja dijapirskih tijela, kako apsolutnih tako i relativnih, egzaktno bi pripomoglo razumijevanju tektonskih pokreta i recentnih strukturnih odnosa u širem području. Cilj ove doktorske disertacije bio je kroz geodinamička mjerenja napraviti statistički i grafički prikaz pomaka te model gibanja kemogenih sedimenata. U dvogodišnjem periodu, kroz tri GPS kampanje (otprilike svakih šest mjeseci) izvedena su mjerenja na osam geodetskih točaka, koje su stabilizirane u interesnom području tako da se omogući maksimalna točnost mjerenja uz prisilno centriranje GPS antena iznad točaka. Računalna obrada GPS mjerenja izvedena je uz pomoć znanstvenog softvera GAMIT/GLOBK, programskog paketa za analizu GPS mjerenja, napravljenom prvenstveno za istraživanja deformacija Zemljine kore. Prikaz i vizualizacija rezultata napravljeni su pomoću programa Generic Mapping Tools i Surfer, pomoću kojih su jasno prikazani pomaci. Ovo istraživanje moglo bi se iskoristiti za procjene naftnoplinosnosti u regionalnom smislu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geodezija
POVEZANOST RADA
Projekti:
007-0072974-2281 - Suvremene geodetske ultrazvučne metode u održivom razvoju krških područja
Ustanove:
Geodetski fakultet, Zagreb