Pregled bibliografske jedinice broj: 812845
Uloga kognitivnih stilova u razumijevanju kognitivnog funkcioniranja pojedinaca.
Uloga kognitivnih stilova u razumijevanju kognitivnog funkcioniranja pojedinaca. // Suvremena psihologija, 18 (2015), 2; 159-174 (međunarodna recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 812845 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Uloga kognitivnih stilova u razumijevanju kognitivnog funkcioniranja pojedinaca.
(The relevance of cognitive styles for understanding individuals’ cognitive functioning)
Autori
Bubić, Andreja ; Erceg, Nikola
Izvornik
Suvremena psihologija (1331-9264) 18
(2015), 2;
159-174
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
heurističko razmišljanje; kognitivna refleksivnost; konvergentno mišljenje; maksimiziranje; potreba za kognicijom; povjerenje u intuiciju
(heuristical thinking; cognitive reflection; convergent thinking; maximizing; need for cognition; faith in intuition)
Sažetak
Istraživanja unutar kognitivne psihologije tradicionalno su bila usmjerena na ispitivanje relativno izoliranih kognitivnih procesa, pri čemu je naglasak bio na razumijevanju učinkovitosti obrade informacija. Međutim, novija istraživanja upućuju na važnost ispitivanja utjecaja kognitivnih stilova na kognitivno funkcioniranje pojedinaca, pa je stoga i provedeno istraživanje bilo usmjereno na ovu problematiku. Naime, cilj je ovog istraživanja bio odrediti doprinos kognitivne refleksivnosti te kognitivnih stilova koji uključuju potrebu za kognicijom, povjerenje u intuiciju, maksimiziranje i sklonost praznovjerju u objašnjenju postignuća na nizu kognitivnih zadataka. Kognitivni zadaci pritom su uključivali konvergentno mišljenje, silogističko rasuđivanje te dva zadatka heurističkog razmišljanja, zadatak detekcije kovarijacije i zadatak s osnovnom proporcijom. Dobiveni rezultati izdvojili su kognitivnu refleksivnost kao statistički značajan prediktor konvergentnog mišljenja, silogističkog rasuđivanja i zadatka detekcije kovarijacije, dok su kao prediktori konvergentnog mišljenja i zadatka s osnovnom proporcijom izdvojeni potreba za kognicijom i povjerenje u intuiciju. Ovi nalazi potvrđuju i proširuju prethodne nalaze u ovom području te upućuju na važnost razumijevanja individualnih razlika u kontekstu kognitivnog funkcioniranja pojedinaca.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Filozofski fakultet u Splitu
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus