Pregled bibliografske jedinice broj: 812759
Lica cenzure-sloboda mišljenja i kreativnost u uvjetima tržišno orijentiranog društva
Lica cenzure-sloboda mišljenja i kreativnost u uvjetima tržišno orijentiranog društva // Medunarodni interdisciplinarni znanstveni simpozij Filozofija medija "Kreativnost i mediji"
Cres, Hrvatska, 2015. (ostalo, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 812759 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Lica cenzure-sloboda mišljenja i kreativnost u uvjetima tržišno orijentiranog društva
(Faces of Censorship-Freedom of Thinking and Creativity in Terms of Market Oriented Society)
Autori
Vesna Ivezic
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Skup
Medunarodni interdisciplinarni znanstveni simpozij Filozofija medija "Kreativnost i mediji"
Mjesto i datum
Cres, Hrvatska, 17.09.2015. - 20.09.2015
Vrsta sudjelovanja
Ostalo
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
cenzura; represivni sustav; sloboda mišljenja; totalitarni režim; demokracija; tržišna regulacija kretivnosti; mediji
(censorship; repressive system; freedom of opinion; totalitarian regime; democracy; creativity; market regulation of creativity; media)
Sažetak
Hereza i pravovjerje imanentani su svim režimima, totalitarnim i demokratskim. Osporavanje kritičkog mišljenja ispoljava se u mjeri u kojoj se režim osjeća ugroženim od neistomišljenika, a cenzura, sustavna kontrola slobode mišljenja sastavni je dio vođenja države. Kontrola se pojačava u kriznim razdobljima. S razvojem društva, metode postaju netransparentnije. U razvijenim demokracijama najefikasnija kontrola je kontrola misli, njome se bave veliki sistemi nadziranja, zajedno sa sistemima indoktriniranja ( mediji, obrazovanje, religija). Sustavi indoktrinacije uče što trebamo misliti i koje vrijednosti zastupati. Odbijanje povlači sankcije. Ono što nije sukladno smješta se u domenu zabrane. U razvijenim demokracijama cenzura je zakonom zabranjena, ali se provodi na druge načine. Autocenzura, reakcija je autora na represiju , te tzv. „tiha cenzura“, zanemarivanje je pa time uklanjanje nepoćudnih sadržaja, umjesto prijašnjih zabrana i krivičnih progona. Danas sve aspekte ljudskog stvaralaštva regulira tržište, intencija je totalna kontrola. Javni prostor popunjava se trivijalnostima i zabavom, za istraživačke i kreativne sadržaje izostaje „potražnja“pa time i prostor u medijima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filozofija