Pregled bibliografske jedinice broj: 812474
Pristup bolesniku s dispepsijom u obiteljskoj medicini
Pristup bolesniku s dispepsijom u obiteljskoj medicini // Acta medica Croatica, 69 (2015), 4; 271-278 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, stručni)
CROSBI ID: 812474 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Pristup bolesniku s dispepsijom u obiteljskoj medicini
(Approach to a patient with dyspepsia in family medicine practice)
Autori
Diminić-Lisica, Ines ; Bergman Marković, Biserka ; Bukmir, Leonardo ; Bašić Marković, Nina ; Radošević Quadranti, Nives ; Lisica, Iva
Izvornik
Acta medica Croatica (1330-0164) 69
(2015), 4;
271-278
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, stručni
Ključne riječi
dispepsija; obiteljska medicina; dijagnostička procjena; liječenje
(dyspepsia; family medicine; diagnostic evaluation; treatment)
Sažetak
Dispepsija je čest simptom u bolesnika koji posjećuju ordinaciju obiteljske medicine. Prevalencija u odrasloj populaciji iznosi oko 40%. Dvije trećine bolesnika ima funkcionalnu dispepsiju. Klinička procjena, dijagnostički postupak i liječenje bolesnika ovisi o dobi, simptomima i infekciji bakterijom Helicobacter pylori. U bolesnika s dispepsijom neophodno je procijeniti mogući učinak drugih istodobnih bolesti i lijekova koje bolesnik redovito koristi. Promptna ili rana endoskopija preporučuje se bolesnicima sa simptomima alarma i starijima od 50 godina s novonastalom dispepsijom. U mlađih od 50 godina preporučena strategija je „testiraj i tretiraj“. U dijelu bolesnika liječenje se provodi supresijom kiseline. U bolesnika u kojih se ne pos tiže uspjeh, provodi se daljnja endoskopska dijagnostika. Ultrazvučna dijagnostika na razini primarne zdravstvene zaštite može značajno doprinijeti u dijagnostičkoj procjeni i ranom liječenju bolesnika s bolestima hepatobilijarnog trakta i pankreasa, a k oji se prezentiraju simptomima dispepsije. Liječenje istodobnog psihičkog poremećaja može unaprijediti simptome dispepsije. Liječenje bolesnika koji ne odgovaraju na preporučene strategije liječenja izazov je za obiteljskog liječnika. Redoviti posjeti i psihoterapijska potpora u ovih bolesnika mogu reducirati razinu anksioznosti te ohrabriti bolesnika u liječenju prikrivenog psihološkog morbiditeta kao i u njegovim nastojanjima zdravog ponašanja.
Izvorni jezik
Hrvatski
POVEZANOST RADA
Profili:
Ines Diminić-Lisica
(autor)
Leonardo Bukmir
(autor)
Biserka Bergman-Marković
(autor)
Nives Radošević Quadranti
(autor)
Nina Bašić-Marković
(autor)
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus
- MEDLINE
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- MEDLINE
- Medline, Scopus