Pregled bibliografske jedinice broj: 812345
KOMUNIKACIJA IZMEĐU ARHIVA I JAVNOSTI Web i Facebook
KOMUNIKACIJA IZMEĐU ARHIVA I JAVNOSTI Web i Facebook // Zbornik mednarodne konference Radenci 2016 Tehnični in vsebinski problemi klasičnega in elektronskega arhiviranja / Gostenčnik, Nina (ur.).
Maribor: Pokrajinski arhiv Maribor, 2016. str. 149-158 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 812345 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
KOMUNIKACIJA IZMEĐU ARHIVA I JAVNOSTI Web i Facebook
(COMMUNICATION BETWEEN THE ARCHIVES AND THE PUBLIC Web and Facebook)
Autori
Heđbeli, Živana : Barbaric, Mihaela
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Zbornik mednarodne konference Radenci 2016 Tehnični in vsebinski problemi klasičnega in elektronskega arhiviranja
/ Gostenčnik, Nina - Maribor : Pokrajinski arhiv Maribor, 2016, 149-158
ISBN
978-961-6507-69-1
Skup
Mednarodna konferenca Radenci 2016 Tehnični in vsebinski problemi klasičnega in elektronskega arhiviranja
Mjesto i datum
Radenci, Slovenija, 13.04.2016. - 15.04.2016
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
Državni arhiv v Zagrebu; komuniciranje s javnosti; Web; Facebook
(State Archives in Zagreb; public communication; Web; Facebook)
Sažetak
Javnost rada arhiva i pravo korisnika na informacije određene su Ustavom Republike Hrvatske - Jamči se pravo na pristup informacijama koje posjeduju tijela javne vlasti. Ustav jamči i slobodu mišljenja i izražavanja misli, slobodu znanstvenoga, kulturnog i umjetničkog stvaralaštva. Država potiče i pomaže razvitak znanosti, kulture i umjetnosti. Država štiti znanstvena, kulturna i umjetnička dobra kao duhovne narodne vrednote. Potrebe informatičkog društva nameću i zahtijevaju od arhiva nove načine rada i kontakta s korisnicima. Online registri i vodiči, npr. ARHiNET ili Vodič kroz fondove i zbirke Državnog arhiva u Zagrebu, omogućuju pristup podacima o arhivskim izvorima koji se čuvaju u državnim i drugim arhivima te kod drugih imatelja arhivskog gradiva, i sadrže višerazinski i standardizirani opis svih arhivskih fondova i zbirki. Potaknut potrebama informatičkog društva Državni arhiv u Zagrebu je s početkom 2015. g. zadao sebi novi cilj – otvaranje javnosti. Iako je temeljna zadaća Arhiva, kao i podaci koje Arhiv mora obavezno objavljivati na svojoj web stranici, definirana relevantnom legislativom, moderna tehnologija daje nove mogućnosti. Prvenstveni cilj Arhiva je biti prepoznat u javnosti, prvenstveno među građanima grada Zagreba, potom i na ostalom području nadležnosti Arhiva. Želja Arhiva je promjena percepcije Arhiva – Arhiv javnosti, ako ga uopće i percipira, ne treba biti zatvoreno, samodostatno odlagalište starih spisa, više ili manje nebitnih za njihov svakodnevni život, već partner koji im, na korisniku orijentiran način, omogućava bilo ostvarenje obveza, bilo temeljnih prava na vlastiti identitet i prošlost. Jedan od načina ostvarivanja navedene vizije je redefiniranje komunikacije Arhiva s javnosti putem 'svjetske mreže' i internetske društvene mreže. Tijekom 2015. g. intenzivirana je komunikacija između Arhiva i javnosti putem Web stranice i Facebook profila. Web stranica Arhiva je redizajnirana, a Facebook profil aktiviran praktički iz početka.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Informacijske i komunikacijske znanosti