Pregled bibliografske jedinice broj: 811983
Bjelovarska subdepresija kao prostor s konvencionalnim i nekonvencionalnim ležištima ugljikovodika te geotermalnom energijom
Bjelovarska subdepresija kao prostor s konvencionalnim i nekonvencionalnim ležištima ugljikovodika te geotermalnom energijom // Radovi Zavoda za znanstvenoistraživački i umjetnički rad u Bjelovaru, 9 (2015), 161-186 (domaća recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 811983 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Bjelovarska subdepresija kao prostor s konvencionalnim i nekonvencionalnim ležištima ugljikovodika te geotermalnom energijom
(The Bjelovar Subdepression as an Area with Conventional and Unconventional Hydrocarbon and Geothermal Reserves)
Autori
Malvić, Tomislav
Izvornik
Radovi Zavoda za znanstvenoistraživački i umjetnički rad u Bjelovaru (1846-9787) 9
(2015);
161-186
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
Bjelovarska subdepresija ; neogen ; geotermalna energija ; ugljikovodici ; nekonvencionalna ležišta
(Bjelovar Subdepression ; Neogene ; geothermal energy ; hydrocarbons ; unconventional reservoirs)
Sažetak
Bjelovarska subdepresija, kao geološki određen prostor, sadrži - uz dokazane rezerve ugljikovodika - i njihove potencijalne rezerve te rezerve geotermalne energije. Dan je pregled pridobivanja i uporabe takvih energenata, a zatim sustav, dubina i rasprostranjenost takvih ležišta u dijelovima gdje su istraživana i pretpostavljena. Geotermalno ležište izučavano je u prostoru mezozojskih karbonata te donjomiocenskih i srednjomiocenskih krupnih klastita u sinklinali Velika Ciglena, najvećoj pojedinačnoj strukturi u subdepresiji. Dokazano je postojanje termalne vode na dubinima od oko 2500 m, no do danas nije privedena pridobivanju na površinu i uporabi bilo za proizvodnju struje bilo za grijanje. Nekonvencionalna ležišta također su pretpostavljena u tom istom prostoru, unutar gornjobadenskih, sarmatskih i donjopanonskih matičnih stijena, koje su dostigle termalnu zrelost. No, takvih ležišta, posebice plina, moglo bi se naći i na rubu subdepresije, u Bilogorskoj zoni, unutar struktura gdje nisu dokazana konvencionalna ležišta ugljikovodika (Cremušina, Gakovo), no opažene su pojave plina i nafte u slabopropusnim pješčenjacima gornjega miocena.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
195-1951293-0237 - Stratigrafska i geomatematička istraživanja naftnogeoloških sustava u Hrvatskoj (Velić, Josipa, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Rudarsko-geološko-naftni fakultet, Zagreb
Profili:
Tomislav Malvić
(autor)
Citiraj ovu publikaciju:
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- Hrčak