Pregled bibliografske jedinice broj: 811323
Metakognitivne procjene pri rješavanju Wasonova izbornog zadatka
Metakognitivne procjene pri rješavanju Wasonova izbornog zadatka // Četvrti sarajevski dani psihologije - Zbornik sažetaka
Sarajevo: Univerzitet u Sarajevu, Filozofski Fakultet, Odsjek za psihologiju, 2016. str. 50-50 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 811323 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Metakognitivne procjene pri rješavanju Wasonova izbornog zadatka
(Metacognitive assessments during Wason selection tasks)
Autori
Valerjev, Pavle ; Dujmović, Marin
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Četvrti sarajevski dani psihologije - Zbornik sažetaka
/ - Sarajevo : Univerzitet u Sarajevu, Filozofski Fakultet, Odsjek za psihologiju, 2016, 50-50
ISBN
9-772490-236009
Skup
Četvrti sarajevski dani psihologije
Mjesto i datum
Sarajevo, Bosna i Hercegovina, 21.04.2016. - 23.04.2016
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
Wasonov izborni zadatak ; pristranost potvrđivanja ; metakognicija ; procjena sigurnosti
(Wason selection task ; confirmation bias ; metacognition ; judgment of confidence)
Sažetak
Wasonov izborni zadatak je klasični zadatak u psihologiji mišljenja. Zadatak demonstrira jaku tendenciju rješavača da daju krive odgovore što se objašnjava pristranošću potvrđivanja. Pokazalo se da ta pristranost opada pod utjecajem konkretnog sadržaja i taj se efekt zove efekt tematskog materijala. U skladu s teorijom o dva procesa mišljenja (Tip 1 sustav: brzi i intuitivni sustav temeljen na heuristikama ; Tip 2 sustav: spori, analitički sustav temeljen na vještinama), aktivacija pristranosti potvrđivanja predstavlja Tip 1 proces mišljenja. Očekuje se da će takvi odvovori pokazivati tipične pogreške u Wasonovu zadatku, ali i da će istovremeno rezultirati visokom metakognivnim procjenama sigurnosti u točnost vlastita odgovora. Cilj istraživanja bio je ispitati efikasnost i metakognitivne procjene sigurnosti u Wasonovim zadacima. Provedeni eksperiment imao je tri razine konkretnosti sadržaja (apstraktni, konkretni te konkretni sa socijalnim ugovorom). Svaka situacija je uključivala po 10 zadataka. Zadatak ispitanika bio je da biraju one karte koje misle da je je nužno provjeriti kako bi utvrdili istinitost predloženog kondicionalnog pravila. Pri tome su bilježeni odogovori, te je mjereno vrijeme odgovora. Na kraju svakog odgovora ispitanik je procjenjivao sigurnost u točnost vlastitog odgovora na skali od 0 – 100%. Rezultati pokazuju efekt pristranosti potvrđivanja koja se manifestira u učestalom krivom biranju 2 karte koje predtsavljaju afirmaciju antecedensa i afirmaciju konsekvensa. Iznenađujuće, uvođenje konkretnog sadržaja u sadatak nije umanjilo ovaj efekt. S druge strane, ispitanici pokazuju visoku sigurnost u točnost svojih odgovora u sve tri situacije. Dobiveni rezultati su u skladu sa zapažanjem da Tip 1 procesi brzo i jako sugeriraju odgovor koji je u ovom slučaju netočan. Ali lakoća i brzina izvođenja rješenja utjeće na metakogniciju rješavaća koji svoju izvedbu procjenjuje visoko stvarajući razliku procjenjene i stvarne točnosti. Nadalje, procjenjena sigurnost značajno korelira s vremenima odgovora što je u skladu s nalazima u istraživanjima odnosa metakognicije i mišljenja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija