Pregled bibliografske jedinice broj: 810542
Pristupačnost javnih gradskih prostora kroz metodu Akupunkture grada
Pristupačnost javnih gradskih prostora kroz metodu Akupunkture grada // 20. sajam zdravlja, Zbornik radova i izvješća sa sajma / Sankovic, Mandica (ur.).
Vinkovci: Grad Vinkovci, 2016. str. 257-258 (pozvano predavanje, nije recenziran, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 810542 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Pristupačnost javnih gradskih prostora kroz metodu Akupunkture grada
(Accessibility of public spaces through the method of City Acupuncture)
Autori
Careva, Kristina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
20. sajam zdravlja, Zbornik radova i izvješća sa sajma
/ Sankovic, Mandica - Vinkovci : Grad Vinkovci, 2016, 257-258
Skup
20. sajam zdravlja, Zdravo urbano planiranje, ApolitikA i javni zahvati u prostoru - pristupačnost
Mjesto i datum
Vinkovci, Hrvatska, 15.04.2016. - 17.04.2016
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
akupunktura grada ; javni gradski prostor ; participacija korisnika ; socijalna kohezija ; interdisciplinarna suradnja
(city acupuncture ; public space ; space users participation ; social cohesion ; interdisciplinary cooperation)
Sažetak
Javni gradski prostori trebali bi biti osmišljeni i pristupačni za korištenje svim građanima, zadovoljavati njihove potrebe kao i poticati ih na nove oblike zajedničkog provođenja vremena. Razmišljajući o osiguravanju pristupačnosti javnih gradskih prostora osobama s invaliditetom, nameće se pitanje osiguravanja tih istih prostora za korištenje svim građanima. Svjedoci smo da se javni prostori u gradu sve više koriste za tranzit i oglašavanje te da se kultura života na otvorenom u gradovima dobrim dijelom zamjenjuje boravkom u virtualnom prostoru. Uključivanjem građana u procese osmišljavanja javnih gradskih prostora pozitivno se djeluje na niz elemenata: od međusobnog razumijevanja, educiranja i socijalizacije ; do stvaranja većih mogućnosti za prihvaćanje, uspješno korištenje i identifikaciju korisnika s javnim prostorom te njegovu demokratizaciju. Jedan od oblika participacije građana u odlučivanju, oblikovanju i modelima korištenja javnog prostora razvijen je metodologijom Akupunkture grada, te se kroz implementaciju stalno nadograđuje. Ideja na kojoj počiva inicijativa Akupunkture grada je da se malim i preciznim akcijama u javnom gradskom prostoru, osmišljenim kroz interdisciplinarni proces i uz participaciju građana, može značajno poboljšati urbani život i socijalna kohezija zajednice. Ova inicijativa stasala je 2009. godine pod okriljem Društva arhitekata Zagreba od kada kontinuirano djeluje kroz niz aktivnosti. Nakon prvih volonterskih radionica, veći zamah inicijativa je dobila 2012. godine pokretanjem međunarodnog dvogodišnjeg projekta „City Acupuncture“ koji je sufinancirala EU. Akupunktura grada trenutno je aktivna na projektu „Zagreb za mene“ u sklopu kojeg je do sada provela mapiranje problema i potreba građana za javnim prostorima u gradu Zagrebu. Ovim predavanjem predstavit će se metodologija Akupunkture grada na primjerima dvije radionice. Prva je organizirana na inicijativu udruge „Lijepa bolnica“ u suradnji sa Specijalnom bolnicom za zaštitu djece s neurorazvojnim i motoričkim smetnjama na Goljaku u Zagrebu 2011. godine nakon čega je uslijedila volonterska akcija uređenja dijela vanjskih prostora prema projektu nastalom na radionici. Druga je održana 2013. godine na trnjanskoj Savici u Zagrebu kao dio projekta „City Acupuncture“ nakon čega su uslijedile realizacije nekih od prijedloga nastalih na radionici.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Arhitektura i urbanizam
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2013-11-8596 - Istraživanje inovativnih zelenih tehnologija na kampusima za potrebe održivog društva (CampusLivingLAB) (Baletić, Bojan, HRZZ ) ( CroRIS)
Ustanove:
Arhitektonski fakultet, Zagreb
Profili:
Kristina Careva
(autor)