Pregled bibliografske jedinice broj: 809933
Obrana i zaštita od bujičnih poplava - komparativni prikaz Hrvatske i Češke
Obrana i zaštita od bujičnih poplava - komparativni prikaz Hrvatske i Češke // Zbornik radova "Dani kriznog upravljanja" / Toth Ivan (ur.).
Velika Gorica: Veleučilište Velika Gorica, 2016. str. 809-933 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 809933 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Obrana i zaštita od bujičnih poplava -
komparativni prikaz Hrvatske i Češke
(Defence and protection from flash floods -
comparative overview of Croatia the Czeche
Republic)
Autori
Penić Sirak, Matea ; Mihaljević, Branko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Zbornik radova "Dani kriznog upravljanja"
/ Toth Ivan - Velika Gorica : Veleučilište Velika Gorica, 2016, 809-933
ISBN
978-953-7716-4
Skup
IX. Međunarodna znanstveno - stručna konferencija "Dani kriznog upravljanja"
Mjesto i datum
Split, Hrvatska, 12.04.2016. - 13.04.2016
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
bujične poplave ; obrana ; zaštita
(flash floods ; defense ; protection)
Sažetak
Promatrajući izloženost prirodnim ugrožavanjima na globalnoj razini primjetan je stalan porast broja katastrofa uzrokovanih klimatološkim faktorima.U tom smislu Hrvatska se u posljednje vrijeme našla direktno pogođena sve češćim hidrološkim katastrofama, među kojima se poplave ističu kao najučestaliji i najznačajniji oblik. Posljednji slučaj poplava na području Karlovca samo je jedan od primjera koji ukazuju na to kako sustav za obranu od poplava još nije u potpunosti izgrađen i operativan. No, kako bismo uistinu nešto mogli braniti u punom smislu te riječi postavlja se pitanje kako smo ovakve opasnosti zanemarili u samim procjenama i analizama, odnosno kako smo dopustili da grad koji zovemo i gradom na četiri rijeke uistinu to i postane. Odgovor na ovo pitanje leži u činjenici kako su mogući pogrešni zaključci u sagledavanju odgovornosti i kompetencija za upravljanje katastrofama izazvanim poplavama. Čine se kako je uistinu teško jasno dokučiti koje su nadležnosti Državne uprave za zaštitu i spašavanje, Hrvatskih voda te Ministarstva poljioprivrede, odnosno njegove Uprave vodnog gospodarstva, kao prominentnih institucija i ustanova koje se u svojoj regularnoj djelatnosti bave upravo pitanjima upravljanja voda i njihovog djelovanja na kontinuitet života i poslovanja. Evidentno je kako poplave kao hidrometeorološki hazard uistinu svojim periodičnim manifestacijama nanose tešku gospodarsku štetu, a na čiju prevenciju je potrebno djelovati kroz sve ustrojstvene razine. U potrazi za potrebnim, dobrim i testiranim mjerama, aktivnostima i metodama iste je moguće naći u bliskom susjedstvu. Za to nam može poslužiti primjer Češke kao države slične Hrvatskoj u smislu poplavnih događaja koja je samo jedna od potencijalnih država na čije se djelovanje možemo ugledati.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Politologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet političkih znanosti, Zagreb