Pregled bibliografske jedinice broj: 808978
Vremenske situacije za vrijeme velikih šumskih požara
Vremenske situacije za vrijeme velikih šumskih požara // Agrometeorologija u službi korisnika: „Zaštita okoliša i šumski požari“ / Vučetić, Višnjica (ur.).
Zagreb: Hrvatsko agroekonomsko društvo (HAED), 2014. str. 11-13 (pozvano predavanje, nije recenziran, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 808978 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Vremenske situacije za vrijeme velikih šumskih požara
(Weather situation during the large wildfires)
Autori
Vučetić, Višnjica ; Mifka, Boris
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Agrometeorologija u službi korisnika: „Zaštita okoliša i šumski požari“
/ Vučetić, Višnjica - Zagreb : Hrvatsko agroekonomsko društvo (HAED), 2014, 11-13
Skup
Agrometeorologija u službi korisnika: „Zaštita okoliša i šumski požari“
Mjesto i datum
Dubrovnik, Hrvatska, 24.03.2014
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
niska mlazna struja ; požari raslinja ;
(low level jet ; wildfires)
Sažetak
U većini požara na otvorenom vremenski uvjeti imaju odlučujuću ulogu u njihovom razvoju, širenju i ponašanju. Meteorološki elementi koji najviše utječu na pojavu i širenje požara su Sunčevo zračenje, temperatura zraka, relativna vlažnost zraka, količina oborine, brzina i smjer vjetra, ali isto tako je važna i vertikalna struktura atmosfere. Nestabilno stratificirana atmosfera, kad se topliji zrak nalazi u prizemnim slojevima atmosfere, je posebno opasna za širenje požara zbog povoljnih uvjeta za razvoj jakih uzlaznih struja. Također se smatra da postoji zona kritične brzine vjetra u kojoj jačina vjetra kontrolira žestinu požara. U slučaju da je brzina vjetra velika, vjetar utječe na ponašanje požara tj. kontrolira smjer i brzinu širenja požara. Stoga su prizemne i visinske analize vremenskih situacija za vrijeme velikih požara osobito važne radi spoznaje u kojim meteorološkim uvjetima najčešće nastaju i kako se ponašaju da bi se preventivno moglo djelovati u njihovu suzbijanju. Detaljne vremenske analize požara na Jadranu su ukazale i na one vremenske pokazatelje koji bi mogli upozoriti na početak nastanka i mogućnost izvanrednog ponašanja požara raslinja. To su pojava niske mlazne struje kada je maksimalna brzina vjetra u donjoj troposferi veća od 12 m/s i približavanje hladne fronte.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geofizika
POVEZANOST RADA
Projekti:
MZOS-004-1193086-3035 - Klimatske varijacije i promjene i odjek u područjima utjecaja (Gajić-Čapka, Marjana, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Državni hidrometeorološki zavod