Pregled bibliografske jedinice broj: 808415
Odnos sukoba roditelja i psihosocijalnih problema mlađih adolescenata
Odnos sukoba roditelja i psihosocijalnih problema mlađih adolescenata // Ljetopis socijalnog rada, 21 (2014), 1; 65-84 doi:10.3935/ljsr.v21i1.14 (međunarodna recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 808415 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Odnos sukoba roditelja i psihosocijalnih problema mlađih adolescenata
(RELATION BETWEEN PARENTAL CONFLICT AND PSYCHOSOCIAL PROBLEMS AMONG YOUNG ADOLESCENTS)
Autori
Macuka, Ivana ; Jurkin, Marina
Izvornik
Ljetopis socijalnog rada (1846-5412) 21
(2014), 1;
65-84
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
značajke roditeljskih sukoba; percipirana prijetnja; samookrivljavanje djece; internalizirani i eksternalizirani problemi
(characteristics of parental conflict; perceived threat; self-blame in children; internal and external problems)
Sažetak
Sukobi među roditeljima koji su neprijateljski i ne razrješavaju se konstruktivno narušavaju povoljno ozračje u obitelji te mogu negativno utjecati na psihosocijalno funkcioniranje djece. Utjecaj međuroditeljskog sukoba na djecu ovisi o tome kako roditelji izražavaju i rješavaju sukob te kako djeca interpretiraju njegovo značenje i implikacije za vlastitu dobrobit. Stoga se u ovom radu ispitala uloga dječje percepcije sukoba izme- đu roditelja u objašnjenju dječjih problema u psihosocijalnoj prilagodbi. Odnosno, ispitao se doprinos zasebnih dimenzija roditeljskog sukoba (značajki sukoba, percipirane prijetnje i samookrivljavanja djece za sukob) u objašnjenju zastupljenosti internaliziranih (depresivnih simptoma) i eksternaliziranih problema (proaktivne i reaktivne agresivnosti) mlađih adolescenata. Istraživanje je provedeno na uzorku od 352 učenika (192 djevojčice i 160 dječaka) prosječne dobi 13 godina. Rezultati analiza razlika između djevojčica i dječaka ukazuju da su dječaci skloniji iskazivanju proaktivne i 66 članci Ljetopis socijalnog rada 2014., 21 (1), 65-84 str. reaktivne agresivnosti te samoookrivljavanju za nastale sukobe između roditelja. Rezultati regresijskih analiza ukazuju da izloženost učestalijim sukobima roditelja koji uključuju visoke razine neprijateljstva i agresije značajno doprinosi objašnjenju proaktivne agresivnosti dječaka. Na poduzorku djevojčica percipirana prijetnja uslijed roditeljskog sukoba značajno objašnjava reaktivnu agresivnost djevojčica. Objašnjenju zastupljenosti depresivnih simptoma i kod dječaka i kod djevojčica u najvećoj mjeri doprinosi dimenzija percipirane prijetnje uslijed roditeljskog sukoba. Na poduzorku djevojčica značajnim prediktorom depresivnih simptoma pokazala se još i dimenzija samookrivljavanja za nastale roditeljske sukobe.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Sveučilište u Zadru
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Web of Science Core Collection (WoSCC)
- SCI-EXP, SSCI i/ili A&HCI