Pregled bibliografske jedinice broj: 808072
MIGRACIJE NJEMAČKOG STANOVNIŠTVA NA HRVATSKOM I BOSANSKO-HERCEGOVAČKOM PODRUČJU TIJEKOM DRUGOG SVJETSKOG RATA I PORAĆA
MIGRACIJE NJEMAČKOG STANOVNIŠTVA NA HRVATSKOM I BOSANSKO-HERCEGOVAČKOM PODRUČJU TIJEKOM DRUGOG SVJETSKOG RATA I PORAĆA // "Nijemci"u Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj. Nova istraživanja / Enes Omerović (ur.).
Sarajevo: Institut za historiju Univerziteta u Sarajevu ; Hrvatski institut za povijest, 2015. str. 335-357
CROSBI ID: 808072 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
MIGRACIJE NJEMAČKOG STANOVNIŠTVA NA HRVATSKOM I BOSANSKO-HERCEGOVAČKOM PODRUČJU TIJEKOM DRUGOG SVJETSKOG RATA I PORAĆA
(Migration of the German population in the Croatia and Bosnia and Herzegovina during the Second World War and the post-war period)
Autori
Karakaš Obradov, Marica
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
"Nijemci"u Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj. Nova istraživanja
Urednik/ci
Enes Omerović
Izdavač
Institut za historiju Univerziteta u Sarajevu ; Hrvatski institut za povijest
Grad
Sarajevo
Godina
2015
Raspon stranica
335-357
ISBN
978-9958-649-24-0
Ključne riječi
Drugi svjetski rat,
(Second World War,)
Sažetak
Na području Nezavisne Države Hrvatske živjelo je oko 170.000 Nijemaca, oko 150.000 na području Hrvatske i oko 20.000 na području Bosne i Hercegovine. Prvi val preseljavanja/evakuacije zahvatio je njemačko stanovništvo u NDH, potkraj 1941. i početkom 1942., zbog izbijanja ustanka i opasnosti od partizana na sigurnije područje unutar NDH. Takvih preseljavanja/evakuacija bilo je i u kasnijem razdoblju, a najmasovnija su provedena u jesen 1944. na područje Njemačkog Reicha. Ova preseljavanja/evakuacije smatrane su sigurnosnim i privremenim mjerama. U rujnu 1942. potpisan je ugovor vlada NDH i Trećeg Reicha o iseljavanju Nijemaca iz Bosne i Hercegovine te Nijemca iz pojedinih gradova i sela u Hrvatskoj na područje Njemačkog Reicha. Početkom 1943. provedena su iseljavanja u Treći Reich s područja zapadne i središnje Slavonije. Ova iseljavanja provodila su se bez izravne ili neizravne prisile, a iseljenici su postajali državljani Njemačkog Reicha. Nijemci na područjima pod nadzorom partizana nisu preseljeni/evakuirani na područje Njemačkog Reicha, ali su ih s tih područja protjerivali. Poslije rata preseljenim/evakuiranim, iseljenim i prognanim Nijemcima jugoslavenske vlasti nisu dopustile povratak te su planirale i preostale jugoslavenske Nijemce iseliti/protjerati. U poraću većina hrvatskih i bosanskohercegovačkih Nijemaca nije se uspjela vratiti svojim kućama. Nijemci koji su se uspjeli vratiti u zavičaj, kao i oni koji su ostali na hrvatskom i bosanskohercegovačkom području, završili su u logorima. Oni koji su preživjeli logore i prisilni rad većinom su iselili 1950-ih godina 20. stoljeća te je na hrvatskom i bosanskohercegovačkom području, uostalom kao i drugdje u Jugoslavije, posebice Vojvodini, do sredinom 1960-ih godina 20. stoljeća, gotovo nestalo njemačkog stanovništva.
Izvorni jezik
Hrvatski