Pregled bibliografske jedinice broj: 807529
Porez na financijske transakcije
Porez na financijske transakcije // Aktualni problemi i izazovi razvoja financijskog sustava / Alen Stojanović, Hrvoje Šimović (ur.).
Zagreb: Ekonomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2016. str. 103-120
CROSBI ID: 807529 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Porez na financijske transakcije
(Financial transaction tax)
Autori
Olgić Draženović, Bojana ; Grdinić, Maja ; Blažić, Helena
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Aktualni problemi i izazovi razvoja financijskog sustava
Urednik/ci
Alen Stojanović, Hrvoje Šimović
Izdavač
Ekonomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu
Grad
Zagreb
Godina
2016
Raspon stranica
103-120
ISBN
978-953-346-024-6
Ključne riječi
financijske institucije, financijske transakcije, financijska kriza, porez na financijske transakcije, EU
(financial institutions, financial transactions, financial crises, financial transaction tax, EU)
Sažetak
Globalna financijska kriza primorala je brojne zemlje na mobiliziranje značajnih iznosa javnih sredstava za sanaciju i spašavanje financijskih institucija. U tom kontekstu, posljednjih godina u EU je pokrenuta javna rasprava o potrebi za uspostavljanjem optimalnog regulatornog okvira i mehanizama osiguranja stabilnosti koje je potrebno poduzeti. Jedno od područja koje zahtijeva reformske poteze svakako je oporezivanje financijskog sektora, posebno s obzirom na ulogu koju su financijske institucije odigrale u izbijanju krize, isplate visokih državnih potpora kao i blažeg fiskalnog tretmana financijske industrije. Oporezivanje financijskih transakcija ima za cilj obeshrabriti riskantno ponašanje u financijskom sektoru i osigurati da financijska industrija u većoj mjeri preuzme odgovornost i trošak aktualne financijske krize. Trgovanje vrijednosnim papirima, prema prijedlogu Europske komisije iz 2011. godine, oporezovalo bi se po vrlo niskoj stopi u cilju obeshrabrivanja kratkoročnih, visoko špekulativnih transakcija koje uzrokuju sistemski rizik u financijskim sustavima. S obzirom na različite implementirane modalitete FTT-a u zemljama EU, novi porez na supranacionalnoj razini predstavljao bi usklađeniji pristup oporezivanju financijskog sektora EU. Cilj rada je istražiti determinante razvoja FTT-a i mogućnosti primjene na području EU.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija
Napomena
Ovaj rad rezultat je projekta „Tax Policy and Fiscal Consolidation in Croatia“ (IP-2013-11-8174) kojeg financira Hrvatska zaklada za znanost te projekta Sveučilišta u Rijeci “Porezni sustavi ekonomsko-socijalni odnosi hrvatskog društva” (No. 13.02.1.2.02.). CIP 000929857
POVEZANOST RADA
Projekti:
13.02.1.2.02
IP-2013-11-8174 - Porezna politika i fiskalna konsolidacija u Hrvatskoj (TPFCC) (Blažić, Helena, HRZZ - 2013-11) ( CroRIS)
Ustanove:
Ekonomski fakultet, Rijeka