Pregled bibliografske jedinice broj: 807355
Budućnost ruralne Hrvatske do 2030. u perspektivi dionika i aktera ruralnog razvoja
Budućnost ruralne Hrvatske do 2030. u perspektivi dionika i aktera ruralnog razvoja // 6. hrvatski geografski kongres "Integrativna i primijenjena istraživanja u prostoru", knjiga sažetaka / Orešić, Danijel ; Cvitanović, Marin (ur.).
Zagreb: Hrvatsko geografsko društvo, 2015. str. 37-37 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 807355 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Budućnost ruralne Hrvatske do 2030. u perspektivi dionika i aktera ruralnog razvoja
(The future of rural Croatia until 2030 from the perspective of stakeholders and actors of rural development)
Autori
Lukić, Aleksandar ; Radeljak, Petra ; Pejnović, Dane
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
6. hrvatski geografski kongres "Integrativna i primijenjena istraživanja u prostoru", knjiga sažetaka
/ Orešić, Danijel ; Cvitanović, Marin - Zagreb : Hrvatsko geografsko društvo, 2015, 37-37
Skup
6. hrvatski geografski kongres "Integrativna i primijenjena istraživanja u prostoru"
Mjesto i datum
Trogir, Hrvatska, 29.09.2015. - 02.10.2015
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
ruralna područja; scenariji razvoja; budućnost; akteri; Hrvatska
(rural areas; development scenarios; future; actors; Croatia)
Sažetak
Uspješan razvoj ruralnih područja u velikoj mjeri ovisi o horizontalnoj i vertikalnoj povezanosti niza dionika i aktera, u okviru integralnog pristupa temeljenog na geografskim i ostalim prostornim obilježjima. Cilj je ovog istraživanja utvrditi stavove i mišljenja dionika i aktera o čimbenicima i trendovima važnim za razvoj ruralne Hrvatske do 2030., na nacionalnoj i županijskoj razini. Anketno istraživanje je provedeno na prigodnom uzorku od 59 predstavnika Lokalnih akcijskih grupa (LAG), jedinica lokalne samouprave, akademske zajednice, privatnog sektora i sl., okupljenih na Prvom hrvatskom ruralnom parlamentu, u organizaciji Hrvatske mreže za ruralni razvoj i partnera. Ruralni parlamenti su u posljednjih dvadesetak godina redovita događanja u nekolicini europskih zemalja (odnedavno i na europskoj razini), s ciljem poticanja participativne demokracije putem osluškivanja i uvažavanja glasa ruralnih zajednica. Stoga odabrani uzorak prisutnih dionika i aktera smatramo vrlo relevantnim za promišljanje mogućih scenarija budućeg razvoja ruralne Hrvatske. Ispitani su stavovi o općim razvojnim obilježjima ruralnih područja, gospodarstvu (poljoprivredi i ostalim djelatnostima), demografskom stanju i procesima, opremljenosti središnjim funkcijama te utjecaju ulaska Hrvatske u EU. Osim toga, ocijenjen je utjecaj različitih aktera na razvoj ruralnih područja te su izdvojeni čimbenici koji će najviše utjecati na promjene. Konačno, razmotrene su i najvažnije mjere za revitalizaciju problemskih područja. Istraživanje je provedeno u početnoj fazi projekta «Primjena metode scenarija u planiranju i razvoju ruralnih područja Hrvatske (CRORURIS)» cilj kojega je oblikovanje nekoliko scenarija razvoja ruralnih područja do 2030. kako bi se potaknula utemeljena znanstvena i javna rasprava.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geografija
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-UIP-2013-11-4513 - Primjena metode scenarija u planiranju i razvoju ruralnih područja Hrvatske (Croruris) (Lukić, Aleksandar, HRZZ - 2013-11) ( CroRIS)
Ustanove:
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb