Pregled bibliografske jedinice broj: 807126
Primjena biokeramičkog materijala za punjenje korijenskih kanala - prikaz slučaja
Primjena biokeramičkog materijala za punjenje korijenskih kanala - prikaz slučaja // Sažeci kongresa s međunarodnim sudjelovanjem: “Minimalno invazivni pristup u dentalnoj medicini” Stomatološki fakultet Sveučilište u Zagrebu 27. i 28. studenog 2015., Zagreb, Hrvatska. U: Acta stomatologica Croatica 2016 ; 50(1) / Brkić, Hrvoje (ur.).
Zagreb, 2016. str. 96-96 (poster, domaća recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 807126 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Primjena biokeramičkog materijala za punjenje
korijenskih kanala - prikaz slučaja
(Bioceramic material used as root canal filling -
case report)
Autori
Rajić, Valentina ; Miletić, Ivana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Sažeci kongresa s međunarodnim sudjelovanjem: “Minimalno invazivni pristup u dentalnoj medicini” Stomatološki fakultet Sveučilište u Zagrebu 27. i 28. studenog 2015., Zagreb, Hrvatska. U: Acta stomatologica Croatica 2016 ; 50(1)
/ Brkić, Hrvoje - Zagreb, 2016, 96-96
Skup
Minimalno invazivni pristup u dentalnoj medicini
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 27.11.2015. - 28.11.2015
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
materijali za punjenje ; biokeramika ; bioaktivni materijali
(root canal filling materials ; bioceramics ; bioactive materials)
Sažetak
Punjenje korijenskog kanala predstavlja završnu fazu endodontskog liječenja zuba. Svrha punjenja je hermetički napuniti instrumentiran prostor. Na tržištu postoje brojni materijali za punjenje korijenskog kanala temeljeni na cink-oksid eugenolu, umjetnim smolama, kompozitu, silikonu. Bioaktivni materijali predstavljaju novu skupinu materijala za koje se navodi da potiču cementogenezu i osteogenezu. Cilj ovog rada bio je prikazati uporabu biokeramičkog materijala za punjenje korijenskog kanala. U ovom radu se prikazuje slučaj 28-godišnje pacijentice koja je upućena na Zavod za bolesti zubi sa Zavoda za oralnu kirurgiju pod dijagnozom kroničnog periapikalnog procesa. Kliničkim pregledom i uvidom u rtg snimku vidljivo je periapikalno prosvjetljenje u području zuba 46. Pacijentica navodi da se zub liječio šest mjeseci i kad bi se zatvorio, nastupili bi bolovi. Nakon primjene lokalne anestezije i izolacije zuba gumenom plahticom, korijenski kanali su instrumentirani Reciproc tehnikom instrumentacije uz ispiranje 2, 5% vodenom otopinom natrijevog hipoklorita. Nakon sušenja, korijenski kanali su napunjeni Reciproc gutaperkama i bioaktivnim punilom temeljenim na biokeramici. Neposredno nakon punjenja napravljena je rtg snimka na kojoj se vidi dobro napunjen endodontski proctor. Izrađen je privremeni SIC ispun. Na kontrolnoj rtg snimci, nakon šest mjeseci, vidi se povlačenje upalnog procesa i cijeljenje periapikalnog tkiva. Zub je postendodontski opsrbljen vlaknima ojačanim kompozitom i klasičnim nanopunjenim kompozitnim materijalom. U ovom kliničkom slučaju provedenim postupkom jednoposjetnog endodontskog liječenja uz uporabu biokeramičkog punila došlo je do prestanka simptoma boli i cijeljenja periapikalnog tkiva.
Izvorni jezik
Hrvatski, engleski
Znanstvena područja
Dentalna medicina
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Stomatološki fakultet, Zagreb
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Web of Science Core Collection (WoSCC)
- Emerging Sources Citation Index (ESCI)
- Scopus
- MEDLINE