Pregled bibliografske jedinice broj: 806737
Motivi Dubrovnika u opusu austrijskog slikara Emila Jakoba Schindlera
Motivi Dubrovnika u opusu austrijskog slikara Emila Jakoba Schindlera // Radovi Instituta za povijest umjetnosti, (2015), 39; 109-120 (domaća recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 806737 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Motivi Dubrovnika u opusu austrijskog slikara Emila Jakoba Schindlera
(Dubrovnik Motifs in the Oeuvre of Austrian Painter Emil Jakob Schindler)
Autori
Kraševac, Irena
Izvornik
Radovi Instituta za povijest umjetnosti (0350-3437)
(2015), 39;
109-120
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
pejzažno slikarstvo ; 19. stojeće ; Emil Jakob Schindler ; Dalmacija ; Dubrovnik
(landscape painting ; 19th century ; Emil Jakob Schinder ; Dalmatia ; Dubrovnik)
Sažetak
Austrijski slikar Emil Jakob Schindler (1842.-1892.) na svojim je putovanjima obišao gotovo cijelu jadransku obalu, od Brijuna i Kvarnerskih otoka do Boke kotorske, a njegovi brojni crteži, akvarelne i uljane skice, ulja na platnu i dnevničke zabilješke, drogocjeno su svjedočanstvo doživljaja krajolika koji ga je insprirao svojim motivima i potakao na nove slikarske izazove. Najviše je boravio u Dubrovniku te su motivi dubrovačkog primorja obilježili jedan zaseban slikarski ciklus kojemu je posvećen ovaj članak. Premda je u hrvatskoj povijesti umjetnosti Schindler zaboravljen, njegov posredan utjecaj zapažen je na pejzažnom slikarstvu hrvatskih umjetnika, Mate Celestina Medovića i Marka Rašice.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest umjetnosti
Napomena
Članak je ostvaren kao rezultat istraživanja na projektu "Dalmatia - a destination of european Grand Tour in 18th and 19th century" kojeg financira Hrvatska zaklada za znanost.
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus