Pregled bibliografske jedinice broj: 806646
Temporomandibularni poremećaji kod pacijenata sa sindromom pekućih usta
Temporomandibularni poremećaji kod pacijenata sa sindromom pekućih usta // Sažeci kongresa s međunarodnim sudjelovanjem: “Minimalno invazivni pristup u dentalnoj medicini” Stomatološki fakultet Sveučilište u Zagrebu 27. i 28. studenog 2015., Zagreb, Hrvatska. U: Acta Stomatologica Croatica 2016 ; 50(1) / Brkić, Hrvoje (ur.).
Zagreb: Stomatolški fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2016. str. 92-92 (poster, međunarodna recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 806646 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Temporomandibularni poremećaji kod pacijenata sa
sindromom pekućih usta
(Temporomandibular disturbances in burning mouth
syndrome patients)
Autori
Zavoreo, Iris ; Vučićević Boras, Vanja ; Bašić Kes, Vanja ; Ciliga, Dubravka ; Musić, Larisa ; Badel, Tomislav
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Sažeci kongresa s međunarodnim sudjelovanjem: “Minimalno invazivni pristup u dentalnoj medicini” Stomatološki fakultet Sveučilište u Zagrebu 27. i 28. studenog 2015., Zagreb, Hrvatska. U: Acta Stomatologica Croatica 2016 ; 50(1)
/ Brkić, Hrvoje - Zagreb : Stomatolški fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2016, 92-92
Skup
“Minimally Invasive Approach in Dental Medicine”
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 27.11.2015. - 28.11.2015
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
oralna medicina ; sindrom pekućih usta
(oral medicine ; burning mouth syndrome)
Sažetak
Cilj: Sindrom pekućih usta (SPU) je poremećaj koji se manifestira simptomima pečenja usne šupljine te najčešće pogađa žene u postmenopauzi. Etiopatogeneza poremećaja još nije u potpunosti razjašnjena, međutim periferna i/ili centralna neuropatija se čini vjerojatnim uzrokom. Noviji podaci govore u prilog povezanosti neuropatskih promjena u sindromu pekućih usta i temporomandibularnih smetnji. Poznato je kako temporomandibularna bol također može biti povezana sa senzoričkim poremećajima u slučajevima kronične boli koja inducira senzitizaciju. Cilj ovog istraživanja bio je ustanoviti povezanost između temporomandibularnih poremećaja i sindroma pekućih usta te usporediti dobivene rezultate s rezultatima iz dostupne literature. Ispitanici i postupci: 42 pacijenta sa sindromom pekućih usta (4 muškarca, 38 žena, 66, 7±12 godina) sudjelovalo je u istraživanju. Kliničkim pregledom utvrđivana je bolnost u području glave i vrata i prisutnost zvukova tijekom mandibularnih kretnji otvaranja i zatvaranja te su analizirane RTG snimke sudionika. Rezultati: 41% pacijenata navelo je osjet boli u području glave i vrata i temporomandibularnog zgloba, 36% pacijenata prilikom otvaranja usta uni- ili bilteralno imalo je škljocanje zgloba, a kod 21% ispitanika su promjene TMZ-a bile vidljive i na RTG snimci. Zaključak: Neuropatija povezana sa sindromom pekućih usta rezultat je dopaminergič- nih nigrostrijatalnih poremećaja koji utječu na nocicepcijsku regulaciju, uzrokujući potpuni gubitak inhibicije trigeminalnog sustava. Čini se kako se gubitak inhibicije očituje senzornom i motoričkom hiperfunkcijom i posljedično tome hiperaktivnošću mastikatornih mišića i nastupom temporomandibularnog poremećaja. Dobiveni rezultati djelomič- no koreliraju s podacima iz dostupne literature koji ukazuju na to kako postoji značajna povezanost sindroma pekućih usta i temporomandibularnih poremećaja
Izvorni jezik
Hrvatski, engleski
Znanstvena područja
Dentalna medicina
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Stomatološki fakultet, Zagreb,
KBC "Sestre Milosrdnice"
Profili:
Vanja Bašić Kes
(autor)
Dubravka Ciliga
(autor)
Iris Zavoreo
(autor)
Larisa Musić
(autor)
Tomislav Badel
(autor)
Vanja Vučićević Boras
(autor)
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Web of Science Core Collection (WoSCC)
- Emerging Sources Citation Index (ESCI)
- Scopus