Pregled bibliografske jedinice broj: 806518
Arhitekt Marko Vidaković i arhitektura Zagreba između dva svjetska rata
Arhitekt Marko Vidaković i arhitektura Zagreba između dva svjetska rata // Zbornik Seminara za studije moderne umetnosti Filozofskog fakulteta u Beogradu, 12 (2016), 139-165 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 806518 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Arhitekt Marko Vidaković i arhitektura Zagreba
između dva svjetska rata
(Architect Marko Vidaković and the Architecture in
Zagreb during the Interwar Period)
Autori
Damjanović, Dragan
Izvornik
Zbornik Seminara za studije moderne umetnosti Filozofskog fakulteta u Beogradu (2217-3951) 12
(2016);
139-165
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
Marko Vidaković ; Zagreb ; vila Pfeffermann ; internacionalni stil ; moderna arhitektura ; Dom narodnog zdravlja dr. Andrije Štampara ; Vjekoslav Heinzel ; Franjo Maixner ; časopis Arhitektura
(Marko Vidaković ; Zagreb ; Villa Pfeffermann ; International Style ; Modern Architecture ; Vjekoslav Heinzel ; Franjo Maixner ; Journal Arhitektura)
Sažetak
Utjecaj češke na hrvatsku arhitekturu 20. stoljeća izuzetno je velik, djelom zahvaljujući djelovanju čeških arhitekata u Hrvatskoj (na primjer u izgradnji kompleksa Batine tvornice u Borovu), no još više stoga što je cijeli niz hrvatskih i jugoslavenskih arhitekata završio školovanje na njemačkoj ili češkoj politehnici u Pragu. Među najvažnije od njih spada Marko Vidaković (Golubinci, 18. 7. 1890. – Zagreb, 5. 1. 1976.). Nakon jedne godine studiranja na Visokoj tehničkoj školi u Beču (1909. – 1910.), na Česká vysoká škola technická u Pragu studirao je s prekidima između 1910. i 1919. Vidaković je odigrao ključnu ulogu u pojavi moderne u arhitekturi Hrvatske organiziranjem izložbe Čehoslovačke savremene arhitekture u Zagrebu (17. 3. – 1. 4. 1928.) koju je priredio uz pomoć Zdenĕka Wirtha iz Čehoslovačkog ministarstva za školstvo i narodnu prosvjetu. Nedugo poslije izložbe projektirao je i podigao jednu od prvih građevina internacionalnog stila u Zagrebu, vilu Ljudevita Pfeffermanna (Jurjevska 27a, 1928. – 1929.). I u ovome i u kasnijim njegovim projektima (poput nerealiziranog projekta paviljona za Zagrebački zbor iz 1931.) osjeća se utjecaj radova čeških arhitekata. Iako nakon vile Pfeffermann Vidaković neće imati prilike realizirati važnije građevine, iz projekata koje je izrađivao (tramvajska stajališta, 1930. ; umjetnički dom, 1930. ; klinika za otorinolaringologiju, 1940., sve u Zagrebu) očito je kako se radilo o vrlo talentiranom arhitektu koji je potpuno prihvatio leksik moderne arhitekture. U širenju internacionalnog stila u Hrvatskoj i Jugoslaviji odigrao je važnu ulogu i putem svojih brojnih tekstova publiciranih u časopisu Arhitektura iz Ljubljane, te u zagrebačkim i beogradskim dnevnim novinama. Tijekom Drugog svjetskog rata aktivno je sudjelovao u spašavanju srpske djece u profašističkoj Nezavisnoj Državi Hrvatskoj.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Arhitektura i urbanizam, Povijest, Povijest umjetnosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-UIP-2013-11-4153 - Hrvatska i Srednja Europa: umjetnost i politika u razdoblju moderne (1780.-1945.) (CroCE-ArtPolitics) (Damjanović, Dragan, HRZZ ) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Zagreb
Profili:
Dragan Damjanović
(autor)