Pregled bibliografske jedinice broj: 806477
Jezični krajobraz grada Osijeka - komparativni pristup
Jezični krajobraz grada Osijeka - komparativni pristup // Standardni jezici i sociolekti u 21. stoljeću, Zbornik radova s međunarodnoga znanstvenoga skupa Hrvatskog društva za primijenjenu lingvistiku / Peti-Stantić, Anita ; Stanojević, Mateusz-Milan, Antunović, Goranka (ur.).
Zagreb: Srednja Europa ; Hrvatsko društvo za primijenjenu lingvistiku (HDPL), 2014. str. 77-100 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 806477 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Jezični krajobraz grada Osijeka - komparativni pristup
(LInguistic Landscape of the town of Osijek - a comparative approach)
Autori
Kordić, Ljubica ; Čuljak, Ana-Marija ; Bionda, Anđela
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Standardni jezici i sociolekti u 21. stoljeću, Zbornik radova s međunarodnoga znanstvenoga skupa Hrvatskog društva za primijenjenu lingvistiku
/ Peti-Stantić, Anita ; Stanojević, Mateusz-Milan, Antunović, Goranka - Zagreb : Srednja Europa ; Hrvatsko društvo za primijenjenu lingvistiku (HDPL), 2014, 77-100
ISBN
978-953-7963-10-1
Skup
Međunarodni znanstveni skup Hrvatskog društva za primijenjenu lingvistiku "Standardni jezici i sociolekti u 21. stoljeću"
Mjesto i datum
Dubrovnik, Hrvatska, 18.04.2013. - 20.04.2013
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
jezini krajobraz ; grad Osijek ; povijesna perspektiva ; njemački jezik ; hrvatski jezik ; komparativni pristup
(linguistic landscape ; town of Osijek ; historical perspective ; German language ; Croatian language ; comparative approach)
Sažetak
Cilj je rada istražiti suvremeni jezični krajobraz grada Osijeka i usporediti ga s povijesnom slikom grada, čije su temeljno obilježje stoljećima bili višejezičnost i multikulturalnost. Temeljna hipoteza istraživanja, u kojemu su sudjelovale i studentice Pravnoga fakulteta u Osijeku, bila je da je zbog učestale uporabe engleskoga jezika na javnim mjestima u gradu današnji lingvistički krajobraz Osijeka bitno drugačiji od onoga iz 19. i s početka 20. stoljeća, kada je na gradskim ulicama uz hrvatski dominantnu ulogu imao njemački jezik. U istraživanju se rabila metoda terenskog prikupljanja podataka (fieldwork method), metoda kvalitativne analize, metoda kvantitativne analize te statstička metoda. Nakon kompariranja podataka o povijesnom krajobrazu grada s onima o njegovu suvremenom jezičnom krajobrazu izvode se zaključci o sličnostima i razlikama, s osobitim osvrtom na ulogu njemačkoga jezika nekada i danas.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo
Napomena
U provedbi istraživanja sudjelovali su studenti 2. godine pravnoga fakulteta u Osijeku, a u pisanju i prezentiranju rada kao koautorice studentice Ana- Marija Čuljak i Anđela Bionda.