Pregled bibliografske jedinice broj: 805842
Baština Visovca kao proces prijenosa i sjećanja svetoga
Baština Visovca kao proces prijenosa i sjećanja svetoga // Godišnjak Titius, 6/7 (2014), 6/7; 249-262 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 805842 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Baština Visovca kao proces prijenosa i sjećanja svetoga
(The Heritage of Visovac as a Process of Transmission and Remembering of the Sacred)
Autori
Kovačević, Vlaho
Izvornik
Godišnjak Titius (1847-0742) 6/7
(2014), 6/7;
249-262
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
baština; sjećanje; sveto; simbolička interakcija; stvaralački potencijali
(heritage; remembering; sacred; simbolic interaction; creative potentials)
Sažetak
U svojoj koncepciji područje prirodne i kulture baštine otočića Visovca u antropologiji definirano je ključnim elementom: divljenjem (sakralizacija). Primarna uloga prirode i kulture u uspostavi procesa divljenja ukazuje na sveto, a ono je, sociološki gledano, integralni dio čovjekove prirode i kulture. U radu se izlaže proces za ponovnim zadobivanjem svetoga gdje se uspostavlja sje- ćanje na sveto, te se u tom kontekstu preispituje sfera prirode i kulture kao proces prijenosa i kreacije sjećanja na sveto. Obrađujući različite oblike udivljenja (sakralizacije) prema prirodnom ili kulturnom nasljeđu otočića Visovca, slijedimo temeljna egzistencijalna pitanja s kojima su suočene sve grupe ljudi u svijesti postojanja, uma, osjećaja, interesa, običaja i ukusa. Zato je sveto kao interpretativno sredstvo cjelokupne ljudske kulture moguće misaono dokučiti i relativno uspješno sociološki dešifrirati u teorijskom ozračju simboličke interakcije. Na tom fonu razlaže se odnos svetoga prema prirodnom i kulturnom nasljeđu, što traži temeljne promjene u dosadašnjoj tehno- ekonomskoj razini koja je izazvala ekološku krizu i još dublju krizu morala i kulture. Autor polazi od teze da prirodna i kulturna baština Visovca kao proces prijenosa i sjećanja svetoga razvija stvaralačke potencijale u čovjekovoj slobodi koji mijenjaju postojeći oblik druš- tvenosti. U tom smislu proces prijenosa sinteze prirodnog ili kulturnog naslje- đa događa se kao proces za ponovnim zadobivanjem svetoga gdje se uspostavlja sjećanje vjere.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Sociologija
Napomena
Rad je kao predavanje prezentiran na skupu Međunarodni znanstveni skup "Baština i trazvoj Socioekonomski, socioekološki i sociokulturni aspekti" ; bez recenzije objavljen u Knjizi sazetaka ; skup je održan od 27.- 28.09.2013.g., Split, Hrvatska.