Pregled bibliografske jedinice broj: 805075
Biofarmaceutski značajne polimerne disperzije i kokristali prazikvantela
Biofarmaceutski značajne polimerne disperzije i kokristali prazikvantela // Knjiga sažetaka Simpozija studenata doktorskih studija PMF-a / Primožić, Ines ; Hranilović, Dubravka (ur.).
Zagreb: Prirodoslovno-matematički fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2016. str. 34-35 (poster, domaća recenzija, sažetak, ostalo)
CROSBI ID: 805075 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Biofarmaceutski značajne polimerne disperzije i kokristali prazikvantela
(Biopharmaceutically significant polymeric dispersion and cocrystals of praziquantel)
Autori
Cugovčan, Martina ; Jablan, Jasna ; Cinčić, Dominik ; Jug, Mario ; Galić, Nives
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, ostalo
Izvornik
Knjiga sažetaka Simpozija studenata doktorskih studija PMF-a
/ Primožić, Ines ; Hranilović, Dubravka - Zagreb : Prirodoslovno-matematički fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2016, 34-35
ISBN
978-953-6076-39-0
Skup
Simpozij studenata doktorskih studija PMF-a
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 26.02.2016
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Prazikvantel; polimerne disperzije; ciklodekstrinski kompleksi; kokristali; mehanokemija; biofarmaceutska karakterizacija
(Praziquantel; polymeric dispersion; cyclodextrin complexes; cocrystals; mechanochemistry; biopharmaceutical characterization)
Sažetak
Prazikvantel je antihelmintik širokog spektra koji djeluje cestocidno protiv zrelih i nezrelih stadija trakavica. Novija istraživanja pokazuju da PZQ može značajno pojačati antiproliferativni učinak nekih citostatika, kao što je paklitaksel, što bi moglo dodatno povećati terapijski potencijal ovog lijeka. Međutim, niska bioraspoloživost ovog izrazito hidrofobnog lijeka kao i izražena metabolička razgradnja ograničava terapijsku učinkovitost PZQ. Zbog toga, cilj ovog rada je bio definirati komponente koje mogu biti prikladni aditivi u postupku mljevenja s ciljem povećanja topljivosti i posljedično bioraspoloživosti PZQ. Mljevenjem u vibracijskim mikromlinovima pripremljen je niz čvrstih dipserzija PZQ i polimera kao što su laktoza, derivati polivinilpirolidona (PVP), hidroksimetilceluloze (HPMC) i β-ciklodekstrina (βCD) te kokristala s organskim kiselinama uključujući salicilnu (SK), vinsku (VK), limunsku (LK) i jabučnu kiselinu (JK). Uzorci su karakterizirati primjenom difrakcije rengenskih zraka na praškastom uzorku (XRPD) i diferencijalne pretražne kalorimetrije (DSC). Ispitivanje topljivosti pripremljenih produkata provedeno je u biorelevantnim medijima sukladno propisu Europske farmakopeje, s ciljem odabira uzoraka prikladnih za farmaceutsku primjenu. Rezultati DSC i XRPD analize pokazuju samo djelomično smanjenje kristaliničnosti lijeka u uzorcima pripremljenim s laktozom, HPMC, PVP i βCD, što rezultira samo neznatim povećanje topljivosti lijeka. S druge strane, uzorci pripremljeni s derivatima βCD (hidroksipropilirani-βCD, metilirani-βCD i sulfobutilirani-βCD) su u potpunosti amorfni. Maksimalna interakcija među komponentama tijekom mljevenja je ostvarena pri ekvimolarnom omjeru PZQ i CD, a može se pripisati nastajanju inkluzijskih kompleksa u čvrstom stanju. Uslijed toga, topljivost lijeka je povećana od 50.3% do 69.9%. Kod produkata s organskim kiselinama, samo je za uzorak s jabučnom kiselinom uočeno značajnije povećanje topljivosti lijeka od otprilike 27%, dok je kod uzorka sa SK topljivost čak smanjena za 54%. Brzina otapanja uzoraka s HPβCD i MβCD je neovisna o pH-vrijednosti medija te je otapanje potpuno već nakon 15 minuta, dok je kod uzorka sa SBEβCD i JK ono značajno sporije te ovisno o pH-vrijednosti medija.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija, Farmacija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Farmaceutsko-biokemijski fakultet, Zagreb,
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb,
Genera d.d.