Pregled bibliografske jedinice broj: 804841
Iskorištavanje šuma u Slavoniji u osmanskom razdoblju (1526.-1691.)
Iskorištavanje šuma u Slavoniji u osmanskom razdoblju (1526.-1691.) // Scrinia Slavonica : godišnjak Podružnice za povijest Slavonije, Srijema i Baranje Hrvatskog instituta za povijest, 16 (2016), 71-90 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 804841 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Iskorištavanje šuma u Slavoniji u osmanskom razdoblju (1526.-1691.)
(Forest exploitation in Slavonia during the Ottoman period (1526-1691))
Autori
Vlašić, Anđelko
Izvornik
Scrinia Slavonica : godišnjak Podružnice za povijest Slavonije, Srijema i Baranje Hrvatskog instituta za povijest (1332-4853) 16
(2016);
71-90
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
Slavonija; šume; Osmansko Carstvo; povijest okoliša; eksploatacija šuma; deforestacija
(Slavonia; forests; Ottoman Empire; environmental history; forest exploitation; deforestation)
Sažetak
Za vrijeme osmanske vlasti u Slavoniji (1526.-1691.) ta je pokrajina bila rijetko naseljeno i izrazito šumovito područje ; može se pretpostaviti da je više od 70% Slavonije u to vrijeme bilo prekriveno šumom. Blizina habsburško-osmanske granice utjecala je na to da je iskorištavanje slavonskih šuma uvelike bilo usmjereno prema vojnim logističkim potrebama (izgradnja, opskrba i održavanje fortifikacija, korištenje drva za ogrjev, za proizvodnju ratne opreme, mostova, pontona, brodovlja itd.). Pored toga, osmanska je vlast upošljavala civilno stanovništvo na krčenju šuma uokolo prometnica i poticala ga na čišćenje zapuštenih zemljišta. Vlasti nisu zabranjivale civilnom stanovništvu da krči šume za svoje potrebe čak ni na državnim posjedima. Cilj takve politike bilo je proširivanje obradivih zemljišta, a samim time i povećanje državnih prihoda od poreza na gospodarske djelatnosti. Koliko je poznato, takva djelomično nekontrolirana eksploatacija šuma nije imala negativan utjecaj na stanje slavonskoga šumskog fonda i nije ostavila ikakve trajne posljedice. Ako se izuzme stanje šuma u Slavoniji na početku i na kraju osmanske vlasti, kada je došlo do zapuštanja obradivih zemljišta i posljedičnog širenja šumskih područja, može se zaključiti da je slavonski šumski fond tijekom osmanske vladavine ostao nepromijenjen i da nije bilo prekomjernog iskorištavanja šuma. Ako se usporedi slavonsku situaciju sa stanjem drugdje u Osmanskom Carstvu u navedeno vrijeme, može se zaključiti da osmanska vlast nije provodila nekakvu posebnu ili drugačiju politiku spram slavonskoga šumskog fonda. Naime, sve navedene slavonske karakteristike (dopuštanje i poticanje krčenja šuma, postojanje derbendžija i mostara djelomično oslobođenih od poreza itd.) mogu se pronaći kako u susjednim sandžacima na prostoru današnje Bosne i Hercegovine i Srbije, tako i u drugim udaljenijim pokrajinama Carstva. Druga usporedba koja se može napraviti glede iskorištavanja šuma nije primjenjiva na primjeru Slavonije: budući da je osmanska vlast u Slavoniji potrajala tek do kraja 17. stoljeća, dakle mnogo prije nego što su u Osmanskom Carstvu uvedeni zakoni o zaštiti šuma, nije moguće analizirati kakva bi bila reakcija osmanskih vlastodržaca na pojavu negativne eksploatacije šuma, što je bio slučaj s nekim drugim osmanskim provincijama u 18. i 19. stoljeću.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2014-09-6719 - Od prašuma do oranica: povijest antropizacije šuma u Slavoniji od srednjeg vijeka do početka 20. stoljeća (FVTPHOAFS) (Skenderović, Robert, HRZZ - 2014-09) ( CroRIS)
Ustanove:
Hrvatski institut za povijest, podružnica Slavonski Brod
Profili:
Anđelko Vlašić
(autor)
Citiraj ovu publikaciju:
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- Historical Abstracts
- Central and Eastern European Online Library
- Portal hrvatskih znanstvenih časopisa