Pregled bibliografske jedinice broj: 802756
PROMJENE U ZNANJU O POLJOPRIVREDNOJ MEHANIZACIJI STUDENATA AGRONOMSKOG FAKULTETA SVEUČILIŠTA U ZAGREBU
PROMJENE U ZNANJU O POLJOPRIVREDNOJ MEHANIZACIJI STUDENATA AGRONOMSKOG FAKULTETA SVEUČILIŠTA U ZAGREBU // Zbornik 43. Simpozij Aktualni zadaci mehanizacije poljoprivrede / Kovačev, Igor (ur.).
Zagreb: Zavod za mehanizaciju poljoprivrede Agronomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, 2016. str. 543-555 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 802756 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
PROMJENE U ZNANJU O POLJOPRIVREDNOJ MEHANIZACIJI STUDENATA AGRONOMSKOG FAKULTETA SVEUČILIŠTA U ZAGREBU
(CHANGES IN STUDENTS’ KNOWLEDGE LEVEL ABOUT AGRICULTURAL MECHANIZATION ON FACULTY OF AGRICULTURE, UNIVERSITY OF ZAGREB)
Autori
GRGIĆ, IVO ; GUGIĆ, JOSIP ; BUNJEVAC, ANA ; ZRAKIĆ, MAGDALENA
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik 43. Simpozij Aktualni zadaci mehanizacije poljoprivrede
/ Kovačev, Igor - Zagreb : Zavod za mehanizaciju poljoprivrede Agronomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, 2016, 543-555
Skup
Aktualni zadaci mehanizacije poljoprivrede
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 23.02.2016. - 26.02.2016
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
poljoprivredna mehanizacija; studenti; agronomija; usporedna analiza UVOD
(agricultural machinery; students; agronomy; comparative analysis)
Sažetak
Poljoprivredna mehanizacija je imala veliki utjecaj na povećanje produktivnosti u poljoprivredi i predstavlja jedno od najvažnijih inženjerskih dostignuća dvadesetog stoljeća. Poljoprivredna mehanizacija nadomjestila je „manjak“ radne snage u poljoprivredi ali istovremeno i „oslobodila“ dio radne snage koji je mogao, izravno ili posredno, napustiti poljoprivredu. Ona je sve sofisticiranija te zahtijeva nova znanja i stalno usavršavanje korisnika-poljoprivrednika. U radu se daju rezultati istraživanja o poznavanju poljoprivredne mehanizacije studenata Agronomskog fakulteta u Zagrebu. Cilj rada je usporednom analizom rezultata istraživanja iz 2013. i 2015. godine istražiti poznavanje poljoprivredne mehanizacije studenata prve godine izabranih preddiplomskih studija te utvrditi nastale promjene. U radu se pošlo od pretpostavke da je u razdoblju 2015./2013. došlo do promjene u razini znanja studenata prve godine Agronomskog fakulteta o poljoprivrednoj mehanizaciji, ali da je znanje u prosjeku skromno. Za potrebe rada korišten je istovjetan anketni upitnik, a rezultati dobiveni istraživanjem obrađeni su pomoću SPSS-a. U istraživanju je sudjelovao ukupno 361 ispitanik studenata prve godine preddiplomskih studija koji slušaju modul Osnove agroekonomike“ (141 u 2013. i 220 u 2015. godini). Iako je najveći dio ispitanika žena (64, 58%) njihov udio se smanjio sa 68, 8 na 61, 8%. Porastao je udjel ispitanika koji su iz urbanih sredina (sa 68, 1 na 70, 9%) te koji su završili gimnaziju (sa 62, 4 na 68, 2%).Neznatno se povećao dio onih koji su završili srednju poljoprivrednu školu (sa 5, 7 na 6, 4%). Studij agronomije je sve manje atraktivan za mlade i smanjuje se udjel ispitanika kojima je ona bila prvi izbor kod upisa na Sveučilište (sa 41, 8 na 38, 6%). Istraživanje 2015. godine je pokazalo da čak 77, 3% ispitanih ne zna upravljati niti jednim poljoprivrednim strojem što je povećanje od 5, 7% u odnosu na 2013. Najveći dio ih zna upravljati traktorom, zatim motokultivatorom te frezom te niti jedan ne zna upravljati kombajnom. U 2015. godini nešto više od polovice (55%) ih zna da je rigolanje oranje na dubinu više od 50 cm, za što se koristi kombajn (78, 2%) te ih je nešto manje koji znaju da se rolo preša primjenjuje pri sakupljanju sijena (72, 3%). Ipak, studenti su upoznati s ulogom mehanizacije u poljoprivredi, ali i s važnošću ekonomičnog gospodarenja, naglašavajući pri tom potrebu poslovnog povezivanja poljoprivrednika zbog smanjenja troška mehanizacije u proizvodnji. Podijeljenog su mišljenja oko potrebe formalnog obrazovanja za upravljanje mehanizacijom. Istovjetno, kao i prethodno istraživanje rezultati su pokazali da veću razinu znanja o poljoprivrednoj mehanizaciji imaju muški ispitanici i oni odrasli na selu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija), Ekonomija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Agronomski fakultet, Zagreb