Pregled bibliografske jedinice broj: 802494
Utjecaj fizikalnih značajki tala sliva rijeke Save na retenciju vode
Utjecaj fizikalnih značajki tala sliva rijeke Save na retenciju vode // Zbornik radova 50. hrvatskog i 10. međunarodnog simpozija agronoma, Opatija, Hrvatska / Milan Pospišil (ur.).
Zagreb: Agronomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2015. str. 74-78 (poster, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 802494 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj fizikalnih značajki tala sliva rijeke Save na retenciju vode
(The influence of physical properties of soils in the Sava River Basin on water retention)
Autori
Sraka, Mario ; Fejer, Doris
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik radova 50. hrvatskog i 10. međunarodnog simpozija agronoma, Opatija, Hrvatska
/ Milan Pospišil - Zagreb : Agronomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2015, 74-78
ISBN
978-953-7878-27-6
Skup
50. hrvatski i 10. međunarodni simpozij agronoma, Opatija, Hrvatska
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 16.02.2015. - 20.02.2015
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
tlo; tekstura; gustoća; poroznost; hidropedološke konstante; sliv Save
(soil; texture; bulk density; porosity; hydropedological constants; Sava catchment)
Sažetak
Zbog dugotrajnosti postupka utvrđivanja hidropedoloških konstanti, javlja se potreba za istraživanjem njihove povezanosti s ostalim, lakše odredivim značajkama tla u svrhu njihova korištenja u razvoju jednadžbi i modela koji predviđaju sposobnost zadržavanja vode od strane tla. Na temelju podataka ranijih pedoloških istraživanja - iz tumača Osnovne pedološke karte Republike Hrvatske i studija rađenih za područje savskoga sliva - utvrđeni su korelacijski i regresijski odnosi između fizikalnih značajki tla (sadržaja gline, praha i pijeska, volumne gustoće i ukupne poroznosti) i hidropedoloških konstanti tla (kapaciteta tla za vodu, točke venuća, te fiziološki aktivne vode). Najjače pozitivne korelacije su utvrđene između udjela gline i točke venuća (r=0, 94), te ukupnog poroziteta i kapaciteta tla za vodu (r=0, 82), a negativne između udjela pijeska i točke venuća (r=-0, 76), te volumne gustoće i kapaciteta tla za vodu (r=-0, 76). Volumna gustoća je jedini parametar koji je negativno utjecao na sve hidropedološke konstante, a udio praha je imao najjači pozitivan utjecaj na fiziološki aktivnu vodu. Razvijene su i prognostičke jednadžbe za predviđanje hidropedoloških konstanti temeljem fizikalnih značajki tla. Dobivene jednadžbe višestruke regresije za predviđanje kapaciteta tla za vodu i količine fiziološki aktivne vode uključuju udio gline i pijeska, volumnu gustoću i ukupnu poroznost. Jednadžba za predviđanje točke venuća je jednostavna regresija koja uključuje samo udio gline. Ove jednadžbe opisuju 74, 8% varijabilnosti kapaciteta tla za vodu, 88, 2% varijabilnosti točke venuća i 53, 7% varijabilnosti fiziološki aktivne vode u tlu s 90%-tnom sigurnosti.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)