Pregled bibliografske jedinice broj: 801893
Enzimski katalizirana proizvodnja biodizela u mikroreaktoru
Enzimski katalizirana proizvodnja biodizela u mikroreaktoru // Knjiga sažetaka XI. Susret mladih kemijskih inženjera / Matijašić, Gordana (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 2016. str. 123-123 (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 801893 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Enzimski katalizirana proizvodnja biodizela u mikroreaktoru
(Enzyme-catalyzed biodiesel production in a microreactor)
Autori
Lukavski, Teodora ; Kostelac, Irena ; Zmijanac, Tanja ; Šalić, Anita
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Knjiga sažetaka XI. Susret mladih kemijskih inženjera
/ Matijašić, Gordana - Zagreb : Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 2016, 123-123
ISBN
978-953-6894-55-0
Skup
XI. Susret mladih kemijskih inženjera
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 18.02.2016. - 19.02.2016
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
biodizel; transesterifikacija; biotransformacija; mikroreaktor
(biodiesel; transesterification; biotransformation; microreactor)
Sažetak
Biodizel, ekvivalent dizela, obrađeno je gorivo proizvedeno iz bioloških izvora. Postoje različite metode proizvodnje biodizela koje uključuju mikroemulzifikaciju, pirolizu te transesterifikaciju. Danas se veći dio biodizela proizvodi u kotlastim reaktorima procesom transesterifikacije, a kao katalizatori u reakcijama transesterifikacije najčešće se koriste lužine, kiseline ili enzimi. Glavni nedostaci proizvodnje i primjene biodizela su prije svega visoka cijena sirovina, stabilnost pri skladištenju i pri izloženosti atmosferilijama, povećana emisija NOx, niska kalorijska vrijednost i loša nisko- temperaturna svojstva. Kako bi se prevladali navedeni problemi, a sam proces proizvodnje biodizela dodatno unaprijedio s ekološkog i ekonomskog stajališta, intenzivno se radi na razvoju novih tehnologija. Kao jedno od procesnih riješenja u proizvodnji biodizela sve se više nameću mikroreaktorski sustavi. Posljedica smanjenja dimenzija reakcijskog sustava (tipične dimenzije mikrokanala su u rasponu od 10 do 1000 μm) u mikroreaktorima je kratak difuzijski put molekula što rezultira vrlo visokim reakcijskim brzinama i smanjenjem ograničenja vezanih uz prijenos tvari i topline koje su jedan od najčešćih problema u konvencionalnim reakcijskim sustavima. U ovom radu provedena je enzimska sinteza biodizela uz enzim lipazu (porijeklom iz Thermomyces lanuginosus) u mikroreaktoru promjera kanala 1 mm uz suncokretovo ulje i metanol kao supstrat. Određen je temperaturni optimum za provedbu reakcije te su procijenjeni parametri kinetičkog modela procesa. Postavljen je matematički model procesa te je provedena ocjena valjanosti modela korištenjem rezultata neovisnih pokusa. Rezultati pokusa procesa proizvodnje biodizela provedenog u mikroreaktoru uspoređeni su s rezultatima pokusa provedenog u kotlastom reaktoru te je odabrano najbolje procesno rješenje
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo
Napomena
Za ovaj rad osvojena je Nagrada za najbolji poster
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
Profili:
Anita Šalić
(autor)