Pregled bibliografske jedinice broj: 801867
Bilješka o Stjepanu Radiću: dokument iz rukopisne ostavštine mons dr. Frana Barca
Bilješka o Stjepanu Radiću: dokument iz rukopisne ostavštine mons dr. Frana Barca // 110 godina Hrvatske seljačke stranke : zbornik radova [sa Znanstvenoga skupa s međunarodnim sudjelovanjem "110 godina Hrvatske seljačke stranke" održanog u Križevcima 11. i 12. travnja 2014.] / Lukić Zorislav ; Petrić Hrvoje (ur.).
Zagreb: Matica hrvatska ; Povijesno društvo Križevci ; Zaklada braće Radić, 2015. str. 139-148
CROSBI ID: 801867 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Bilješka o Stjepanu Radiću: dokument iz rukopisne ostavštine mons dr. Frana Barca
(Note on Stjepan Radic: a document from the manuscript legacy of msgr. dr. Fran Barac)
Autori
Zvonar, Ivica
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, stručni
Knjiga
110 godina Hrvatske seljačke stranke : zbornik radova [sa Znanstvenoga skupa s međunarodnim sudjelovanjem "110 godina Hrvatske seljačke stranke" održanog u Križevcima 11. i 12. travnja 2014.]
Urednik/ci
Lukić Zorislav ; Petrić Hrvoje
Izdavač
Matica hrvatska ; Povijesno društvo Križevci ; Zaklada braće Radić
Grad
Zagreb
Godina
2015
Raspon stranica
139-148
ISBN
978-953-341-064-7
Ključne riječi
Fran Barac, Stjepan Radić, Austro-Ugarska Monarhija, monarhistička Jugoslavija, politička povijest
(Fran Barac, Stjepan Radić, the Austro-Hungarian Monarchy, monarchist Yugoslavia, political history)
Sažetak
Autor iz rukopisne ostavštine hrvatskog svećenika, sveučilišnog profesora bogoslovlja i političara mons. dr. Frana Barca (Šemovci, 1872.-Zagreb, 1940.), koja se čuva u Nadbiskupijskom arhivu u Đakovu, donosi kratki komentar i prijepis dokumenta “Bilješka o Stjepanu Radiću”. Dokument ima skoro četiri strojopisom pisane stranice teksta, i daje Barčev osvrt na Radićevo političko djelovanje u prva dva desetljeća 20. stoljeća. U političkom životu Hrvata se F. Barac aktivno angažirao u vrijeme Prvog svjetskog rata. Njegov odnos sa S. Radićem na političkom polju bio je u vrijeme raspada Austro-Ugarske i stvaranja jugoslavenske države obilježen u velikoj mjeri međusobnim animozitetom, ali u prvoj polovini 20- ih godina među njima dolazi i do određenih oblika političke suradnje u borbi protiv režima u Beogradu. U tom kontekstu ovaj do sada nepoznati i neobjavljeni dokument predstavlja mali prilog boljem poznavanju hrvatske političke povijesti u prvim desetljećima 20. stoljeća, ali je i svojevrsna crtica za 'politički životopis' S. Radića.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest