Pregled bibliografske jedinice broj: 801410
Toksični metali - bioindikatori zagađenja u morskom okolišu - II dio: arsen i živa
Toksični metali - bioindikatori zagađenja u morskom okolišu - II dio: arsen i živa // Veterinarska stanica : znanstveno-stručni veterinarski časopis, 47 (2016), 1; 35-49 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 801410 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Toksični metali - bioindikatori zagađenja u morskom okolišu - II dio: arsen i živa
(Toxic metals - bioindicators of pollution in the marine environment - Part II: arsenic and mercury)
Autori
Sedak, Marija ; Bilandžić, Nina ; Čalopek, Bruno ; Đokić, Maja ; Solomun Kolanović, Božica ; Varenina, Ivana ; Božić, Đurđica ; Varga, Ines ; Šimić, Branimir ; Đuras, Martina ; Gomerčić, Tomislav
Izvornik
Veterinarska stanica : znanstveno-stručni veterinarski časopis (0350-7149) 47
(2016), 1;
35-49
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
teški metali; arsen; živa; bioakumulacija; morski sisavci
(heavy metals; arsenic; mercury; bioaccumulation; marine mammals)
Sažetak
Teški metali arsen, olovo, kadmij, živa i arsen su toksični neesencijalni metali prisutni u organizmu samo kao posljedica zagađenja i bez poznatih korisnih svojstava za život. Organizam ih može tolerirati u niskim koncentracijama dok kod viših koncetracija postaju toksični. Arsen djeluje na mitohondrijske enzime i koči mehanizam staničnog disanja. Postoji u anorganskom i organskom obliku i u različitim oksidacijskim stanjima te je u okolišu prvenstveno prisutan u trovalentnom i pentavalentnom oksidacijskom stanju. Simptomi akutnog otrovanja anorganskim arsenom su teški gastrointestinalni poremećaji, zatajenje jetre i bubrega i kardiovaskularni poremećaji. Kronična izloženost uzrokuje pigmentaciju kože, hiperkeratozu, karcinom pluća, mjehura, jetre i bubrega, kao i kože. Arsen se javlja u morskoj vodi uglavnom u anorganskim oblicima arsenata i arsenita. Morski organizmi sadrže arsen u mnogo većim koncentracijama nego kopneni organizmi te su u nemogućnosti izbjegavanja izloženosti potencijalno toksičnim anorganskim vrstama arsena razvili mehanizme biotransformacije i detoksikacije. Arsen nije ravnomjerno distribuiran u tkivima morskih životinja i uglavnom se akumulira u egzoskeletu beskralješnjaka te u jetri ribe. Koncentracije ukupnog arsena, kao i specifične vrste arsena su promjenjive. Tako je anorganski arsen prisutan gotovo isključivo u unutarnjim organima (crijeva, jetra, želudac, srce, škrge) dok je sadržaja arsen u mišićima gotovo u potpunosti arsenobetain. Živa u okoliš prevenstveno dospijeva erupcijama vulkana, erozijom tla, iz stijena i bakterijskom razgradnjom organskih živinih spojeva. Antropogeni izvori su živine rude, izgaranje fosilnih goriva, industrije koje koriste živu u tehnološkim procesima. Akutno visoke doze živinih soli prvenstveno uzrokuju bol u prsima i teške gastrointestinalne simptome zbog korozivnih oštećenja probavnog trakta. Kod kroničnog anorganskog trovanja dolazi do oštećenje bubrega, uglavnom proksimalnih kanala, poliurije i proteinurijeMetil-živa je glavni oblik žive u okolišu i glavni oblik nakupljanja u životinjama i čovjeku i formira se metilacijom anorganske žive djelovanjem mikroorganizama u okolišu i kao takva ulazi u vodeni hranidbeni lanac. Najviše koncentracije žive pronađene su kod predatorskih riba i morskih sisavaca. Živa se najviše akumulira jetri morskih sisavca u anorganskom obliku što upućuje na jetru kao mjesto demetiliranja žive. Tako se živini spojevi uglavnom metaboliziraju u jetri gdje se mogu demetilirati ili su podvrgnuti konjugacijskim reakcijama s glutationom i selenom. Formiranje netopljivih spojeva žive i selena se smatra procesom kojim selen može spriječava živinu toksičnost.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita, Veterinarska medicina
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Hrvatski veterinarski institut, Zagreb,
Veterinarski fakultet, Zagreb,
Prehrambeno-biotehnološki fakultet, Zagreb
Profili:
Nina Bilandžić
(autor)
Maja Đokić
(autor)
Tomislav Gomerčić
(autor)
Marija Sedak
(autor)
Božica Solomun
(autor)
Martina Đuras
(autor)
Branimir Šimić
(autor)
Ivana Varenina
(autor)
Citiraj ovu publikaciju:
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- CAB Abstracts