Pregled bibliografske jedinice broj: 801388
Prenamjena industrijske baštine Rijeke - nositelj identiteta, urbanosti i socijalizacije grada
Prenamjena industrijske baštine Rijeke - nositelj identiteta, urbanosti i socijalizacije grada // Prostorne i razvojne mogućnosti kulturnog naslijeđa / Obad Šćitaroci, M. (ur.).
Zagreb: Arhitektonski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2015. str. 156-161 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 801388 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Prenamjena industrijske baštine Rijeke - nositelj identiteta, urbanosti i socijalizacije grada
(Reuse of industrial heritage in Rijeka - the bearer of city identity, urbanity and socializationa)
Autori
Jurković, Sonja ; Gašparović, Sanja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Prostorne i razvojne mogućnosti kulturnog naslijeđa
/ Obad Šćitaroci, M. - Zagreb : Arhitektonski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2015, 156-161
ISBN
978-953-8042-10-2
Skup
Prostorne i razvojne mogućnosti kulturnog naslijeđa
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 22.10.2015. - 23.10.2015
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
industrijska baština ; prenamjena ; Rijeka
(industrial heritage ; reuse ; Rijeka)
Sažetak
Građevine industrijskog naslijeđa koje su izgubile svoju funkciju zbog promjena tehnoloških procesa i prestanka proizvodnje već niz godina propadaju i napuštene čekaju rekonstrukciju i odgovarajuću prenamjenu. Mnoge od njih posebna su konstruktivna i arhitektonska djela koja već svojim nekadašnjim korištenjem zaslužuju pozornost i zaštitu te kao posebni svjedoci prošlosti trebaju i mogu biti uklopljena u novi urbani život. Industrijska infrastruktura Rijeke zanimljiva je svojom veličinom, položajem i značenjem u razvoju grada. Građevine kao što su prometni terminali, skladišta, transportne trake, različiti otvoreni cjevovodi i sklopovi nosivih konstruktivnih sustava - čine poseban i prepoznatljiv industrijski pejsaž koji dočarava nekadašnje doba industrijskog napretka. Za takve prostore traži se primjereni načini aktivne zaštite, interpretacije i suvremeno korištenje. Napuštena industrijska područja u svijetu posljednjih se desetljeća pretvaraju u nove javne prostore i umjetničke instalacije, a mnogi gradovi ostvarili su uspješne primjere njihovih preobrazbi. Međutim, često se u realizacijama i gube izvorne industrijske strukture, a prostori nekadašnje industrije prepoznaju se tek kao površine za širenje grada. Istraživanje polazi od pretpostavke da se prenamjenom otvorenoga prostora i struktura industrijskog naslijeđa u javni prostor grada mogu započeti procesi preobrazbe cjelokupnoga industrijskog krajolika. Usporedbenom analizom primjera utvrdit će se čimbenici i kriteriji koji određuju posebnost takvih prostora, kao i moguće metode oživljavanja struktura industrijske infrastrukture kao potencijalnih nositelja identiteta, urbanosti i socijalizacije grada. Cilj istraživanja jest utvrditi moguće scenarije za aktiviranje industrijskog područja Rijeke s prijedlozima novoga korištenja, uz uvjet očuvanja oblikovnih i ambijentalnih vrijednosti, određivanje optimalnog udjela javnih površina, te uz prijedloge načina uspostavljanja urbane mreže industrijskog naslijeđa.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Arhitektura i urbanizam
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2013-11-2032 - Urbanizam naslijeđa - Urbanistički i prostorni modeli za oživljavanje i unaprjeđenje kulturnoga naslijeđa (HERU) (Obad-Šćitaroci, Mladen) ( CroRIS)
Ustanove:
Arhitektonski fakultet, Zagreb