Pregled bibliografske jedinice broj: 800786
Conventus Liburnorum, conventus Scardonitanus: Sicut homines, et lapides sua fata habent.
Conventus Liburnorum, conventus Scardonitanus: Sicut homines, et lapides sua fata habent. // Vjesnik za arheologiju i historiju dalmatinsku (2014), 108 (2015), 1; 91-108 (međunarodna recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 800786 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Conventus Liburnorum, conventus Scardonitanus: Sicut homines, et lapides sua fata habent.
Autori
Demicheli, Dino
Izvornik
Vjesnik za arheologiju i historiju dalmatinsku (2014) (1849-5672) 108
(2015), 1;
91-108
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
Dalmacija ; Liburnija ; natpisi ; Tragurij ; Skardona ; juridički konventi ; conventus Liburnorum ; pokrajinski carski kult ; Vespazijan
(Dalmatia ; Liburnia ; inscriptions ; Tragurium ; Scardona ; conventus iuridici ; conventus Liburnorum ; Hispania ; regional imperial cult ; Vespasian)
Sažetak
Članak analizira novi ulomak skradinskog natpisa koji je spominjao konvent u Skardoni. Zanimljiva je činjenica da je ovaj ulomak pronađen u Trogiru, više od 60 km udaljenom od Skradina, prilikom istraživanja ženskoga benediktinskog samostana sv. Nikole. Spajanjem dvaju ulomaka nadopunjuje se dosadašnje čitanje i pretpostavlja ponešto proširena restitucija te se potvrđuje prvi epigrafski spomen juridičkog konventa u Dalmaciji. Interpretacijom tog ključnog mjesta natpisa koje spominje konvent u Skardoni, pretpostavljeno je da je ime ovog konventa glasilo conventus Liburnorum. Do takvog se zaključka došlo uzimajući u obzir sve dosadašnje spoznaje o pokrajinskom carskom kultu na području Liburnije, kao i usporedbom s imenima konvenata u hispanskim provincijama. Pri analizi prvog ulomka spomenika već je bilo zaključeno da je bitan ponajviše iz aspekta pokrajinskoga carskog kulta na području Liburnije, koji se štovao kod autohtonoga peregrinskog stanovništva i za čiju religijsku praksu otprije postoje epigrafske potvrde u tom kontekstu. Natpis je vrlo vjerojatno stajao na hramu sagrađenom u vrijeme cara Tita, za propagandu kulta flavijske dinastije, koji je ujedno postao i mjestom štovanja pokrajinskoga carskog kulta za liburnske peregrinske zajednice.
Izvorni jezik
Hrvatski, engleski
Znanstvena područja
Arheologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
MZOS-130-0000000-0825 - Corpus Inscriptionum Latinarum quae in Croatia repertae sunt (Milićević-Bradač, Marina, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Zagreb
Profili:
Dino Demicheli
(autor)
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Web of Science Core Collection (WoSCC)
- Arts & Humanities Citation Index (A&HCI)
- SCI-EXP, SSCI i/ili A&HCI
- Scopus
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- BHA: Bibliography of the History of Art
- DOAJ Directory of Open Acess Journals